Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W STRONĘ RENIFERÓW

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • 30'

Podróż w czasie i przestrzeni do legendarnej krainy mongolskich reniferów - Ułan Tajgi, położonej na najbardziej wysuniętym na północ skrawku Mongolii. Na wyprawę tę zaprasza Szymon Wdowiak, autor wielu interesujących filmów przyrodniczych, m.in. zrealizowanego nieco wcześniej obrazu "Czerwona Tajga" nagrodzonego na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Trydencie we Włoszech. Lawina wydarzeń zapoczątkowanych gorbaczowowską "pierestrojką" pozwoliła twórcy na spełnienie pielęgnowanego od lat marzenia - dotarcia do reniferów w miejscu, gdzie się ich nikt nie spodziewa, do ostoi tych zwierząt, o której nie wspominają kompetentne publikacje geograficzne i encyklopedyczne. Autor słyszał o syberyjskich renach w górach Ułan Tajgi podczas eksploracji Ałtaju Mongolskiego trzydzieści lat wcześniej. Jego wyobraźnię pobudziły opowieści miejscowych alpinistów o trudnych, niedostępnych górach, o jakimś tajemniczym ludzie koczującym w tych górach i o stadach reniferów, za którymi ludzie ci podążają. Po latach wyruszył w daleką wyprawę, by zweryfikować te brzmiące jak baśń historie. Podróżując terenowym uazem i konno, przemierza północne rubieże Mongolii, mijając szerokie rozlewiska rzek Orchon, Murun, Selenga, urokliwe jezioro Chubsuguł, nazywane "mongolskim Bajkałem" oraz otoczoną ze wszystkich stron wysokimi górami Kotlinę Darchacką. Na niezmierzonych przestrzeniach rozległych stepów, z powodu niespotykanej tu obfitości opadów, raz po raz grzęźnie w głębokim błocie. Po wielu dniach i przebyciu tysięcy kilometrów dociera wreszcie do najdalej wysuniętego na północ skrawka Mongolii, do pasma gór Chordil Sardag, gdzie wiele jeszcze szczytów czeka na swych zdobywców, gdzie w głębszych warstwach ziemi zalega jeszcze wieczna zmarzlina, pamiątka po epoce lodowcowej. Znajduje to, czego szukał - ginące plemię Tucha, "ludzi lasu", "ludzi od renów" i renifery - jedne z najsympatyczniejszych zwierząt świata - łagodne, przyjacielskie, cierpliwie pozujące do zdjęć. "Całkiem niespodziewanie rozwiązała się zagadka, która od dzieciństwa nie dawała mi spokoju: dlaczego święty Mikołaj, mając do dyspozycji tyle stworzeń, wybrał do swojego grudniowego orszaku właśnie renifery" - zwierza się Szymon Wdowiak.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:28:43
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski