Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BŁOTNIAKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • 37'

Błotniaki do lęgu i gniazdowania potrzebują warunków szczególnych, zaś świat, w którym mogą żyć, kurczy się coraz bardziej. Kiedyś te drapieżne ptaki występowały na całym polskim niżu, dziś można je spotkać tylko na nadbiebrzańskich bagnach. Tylko tam występują wszystkie trzy odmiany błotniaka: stawowy, łąkowy - zwany popielatym i zbożowy, najrzadszy - przez miejscową ludność nazywany białym jastrzębiem. Stawowy buduje gniazda w trzcinowiskach, łąkowy - wbrew nazwie - na bagnach, gdyż nie mógłby żyć na łąkach wysuszonych w procesach melioracyjnych i nawożonych środkami chemicznymi. Podobnie zbożowy: gniazduje w gęstych zaroślach rosnących na terenach podmokłych. Realizatorzy filmu na bagnach spędzili kilka pracowitych miesięcy. Już pod koniec kwietnia wypatrywali ptaków powracających nad Biebrzę z Afryki i południa Europy. Obserwowali je do końca lipca. Musieli uzbroić się w cierpliwość. Samice błotniaków są bowiem bardzo płochliwe, a niepokojone potrafią zniszczyć własny lęg: rozbić jaja lub porzucić pisklęta. Pierwsza założyła gniazdo para błotniaków stawowych. Samica w połowie maja złożyła cztery jaja w dwudniowych odstępach. Pisklęta wykluły się kolejno. Ostatni nie był w stanie dogonić w rozwoju starszych braci. Niestety, przegrał z nimi twardą walkę o byt, musiał zginąć, bo rodzice najwyraźniej nie byli w stanie wykarmić tak licznego potomstwa. W gnieździe błotniaka łąkowego już trzy pisklęta otwierały szeroko dzioby ku matce nadlatującej z pokarmem, kiedy w gnieździe zbożowego dopiero pojawiły się jaja. Kilka dni później realizatorzy filmu przekonali się, że rzeczywiście błotniaki są niezwykle płochliwe. W gnieździe znaleźli jaja zupełnie zimne. Samica zostawiła je, gdyż w pobliżu zjawiły się samochody i ludzie, by podsypać groblę. Ekipa przewędrowała zatem wiele kilometrów, by znaleźć inną parę tych ptaków - z pięciu przylatujących co roku nad Biebrzę. Udało się. Niestety, także i w tym gnieździe doszło do tragedii. Prawdopodobnie jakiś drapieżny ptak zabił dwa z trzech piskląt. Pech, że nieszczęście dotknęło akurat tę najrzadszą odmane błotniaka. Tego roku, kiedy powstawał film, z dwóch gniazd zbożowego wyszło zaledwie jedno młode.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:10
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego