Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"POLSKA" ODCHODZI Z ULICY POLAKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 32'

Film prezentowany w telewizyjnym cyklu POLSKA BEZ FIKCJI.
Świętochłowice w ciągu kilku lat zmieniły się niemal całkowicie. Ludzie, którzy od pokoleń wiązali swój byt z węglem, nie mają już pracy. Próbują jakoś przetrwać, podtrzymywać tradycje i trwać przy wartościach, o których upadku z goryczą mówi ksiądz proboszcz z parafii św. Józefa. To bardzo trudne. Ludzie klepią biedę. Zastawiają rzeczy w lombardzie, wykupują je - i tak w kółko. Ktoś odprawę, którą wziął po 16 latach pracy pod ziemią, zainwestował w sklep i bankrutuje. Inny, zwolniony po 5 latach pracy, za odprawę otworzył piwiarnię. Jakoś sobie radzi, lecz z lękiem myśli o dniu, kiedy byłych górników już nie będzie stać na piwo. Nieżyjący już Franciszek Rosa pracował w kopalni, jego żona - także. Mieli dziewięcioro dzieci. Dwoje najmłodszych zmarło, zostało pięciu synów i dwie córki. Jak rodzice, jak większość ludzi w Świętochłowicach, związali swój byt z kopalnią "Polska", zlokalizowaną przy ul. W. Polaka. Edward pracował w niej do emerytury, a potem zjeżdżał jeszcze pod ziemię, kiedy prowadzono roboty zabezpieczające nieczynne już chodniki. Wiosną 2000 roku Stefan, Robert i Edward Rosowie pożegnali "Polskę" ostatecznie, uczestnicząc w kwietniu w uroczystym przeniesieniu figury św. Barbary z kopalnianej cechowni, gdzie przez dziesięciolecia czuwała nad górnikami, do kościoła św. Józefa. Wkrótce jedynym śladem, że przy ul. W. Polaka była kopalnia, będą dwa szyby, które konserwator uznał za zabytkowe. Dawny budynek dyrekcji już zajęła policja. Część pomieszczeń dzierżawią strażacy. Budynek administracji władze miasta przeznaczły dla sądownictwa i prokuratury. Inne obiekty obracają w gruz. Dawny hotel robotniczy, poważnie zdewastowany, prywatny inwestor ma zamiar przerobić na budynek mieszkalny. Gdzieś też ma się usadowić bank. Ale ludzie się dziwią: po co tu komu bank? A kogo będzie stać na drogie mieszkania? Kamera towarzyszy trzem braciom Rosom w wiosenne dni poprzedzające odejście "Polski" z ulicy Polaka. Stefan, Robert i Edward opowiadają o swojej rodzinie, pracy i jej utracie, imają się różnych zajęć, starają się podtrzymywać dawne tradycje, choć już bez górniczego fachu. W rozmowach z bliskimi i znajomymi wspominają przeszłość, z goryczą mówią o teraźniejszości, z lękiem patrzą w przyszłość. Edward jednak nie traci nadziei.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:15:21
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski