Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EMIGRANTKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 23'

Dobrze pamięta dom w Opatówku. Ojciec miał tam fabrykę lalek i zabawek. I dom z dużym ogrodem, którego już nie ma. W ojcowskiej fabryce pracowało 250 robotników. Tylko dwóch z nich było Żydami. Mała Łucja przyjaźniła się z córką jednego z nich, Ryfką. Drugą przyjaciółką była córka dozorcy, Aniela. Podczas jednej z zabaw Ryfka powiedziała coś o Żydach. Kto to? - spytała Łucja. My - odpowiedziała Ryfka. A Aniela? - drążyła córka producenta lalek. Ona nie - zapewniła Ryfka. Biedna Aniela - westchnęła mała Łucja. Potem Łucja Pinczewska opuściła Opatówek i zamieszkała z rodzicami w Warszawie, gdzie poszła do przedszkola. Jeszcze później - młoda nauczycielka polskiego, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, przeżyła oblężenie stolicy, by z mężem lwowiakiem, oficerem rezerwy, uciec przed Niemcami do Lwowa. Ocalała z holocaustu, lecz aresztowana przez NKWD musiała pracować w kopalni za Uralem. Nigdy nie wróciła do Polski. Po zawarciu tzw. umowy Sikorski-Majski, dotarła do Persji, potem do Palestyny, gdzie powtrónie wyszła za mąż. Wreszcie - za ocean, z mężem Jerzym Gliksmanem, warszawskim adwokatem, doktorantem Sorbony. To właśnie on w 1948 roku wydał pierwszą na Zachodzie książkę o obozach sowieckich zatytułowaną "Powiedzcie Zachodowi". W Waszyngtonie wykładała literaturę polską, rosyjską i sowiecką, uczyła języka polskiego i staro-cerkiewno-słowiańskiego, który młodym Amerykanom zupełnie nie chciał wchodzić do głowy. Kiedy jednak dowiedziała się, że brat i matka dotarli do Izraela bardzo chorzy, porzuciła dobrze zapowiadającą sie karierę filologa, aby się nimi zająć. Oboje zmarli. Na prośbę Jerzego Giedroycia spotkała się z Leo Lipskim. Okazało się, że na wpół sparaliżowany pisarz potrzebuje pomocy. Zaopiekowała się nim. Opiekowała się nim przez 37 lat. Potem zmarł i on. Łucja Pinczewska-Gliksman opowiada w filmie o swoim długim, nie pozbawionym dramatów życiu. Czyta swoje mądre i wzruszające wiersze. Wędruje ulicami Tel Awiwu, niewysoka, bardzo szczupła, lekko przygarbiona. Opowiada z humorem; poczucie humoru zawsze ratowało ją w życiu. Mówi, że trochę pisze - także fraszki, trochę pomaga innym pisarzom. Chce jeszcze coś skończyć i prosi Boga... "Bo jak długo - pyta - człowiek może żyć, w dodatku samotny człowiek?".
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:23
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego