Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...DOM DALEKO

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1999
  • 25 '

Powiedział autorce filmu: "rozmawia pani z resztą Adama Bienia, spóźniła się pani mocno". Miał już wówczas 98 lat i była to jego bodaj ostatnia wypowiedź przed kamerą. Zmarł 4 marca 1998 roku, w rodzinnej Osali, która go ukształtowała i do której powrócił w 1966 roku. Do tej wsi jego rodzice, Walenty i Franciszka Bieniowie, przybyli u progu naszego wieku. Kupili 65 morgów ziemi z podupadającego szlacheckiego gospodarstwa. Zbudowali dom. Żyli biednie. Z sześciorga dzieci zdołali wykształcić jedynie Adama. Uczył się najpierw w gimnazjum w Sandomierzu, potem ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1912 roku, kiedy wstąpił do tajnego skautingu, walczył o wolną Polskę i - jak mówił - przez całe życie nikim innym nie był, tylko polskim patriotą. Zapłacił za to wysoką cenę. Podstępnie wywieziony do Moskwy, skazany w procesie szesnastu i osadzony na Łubiance, po powrocie do kraju długo nie mógł wykonywać swego zawodu prawnika. Dlatego, opowiadając w filmie o swojej wsi i losach, z goryczą ocenia dzisiejszą rzeczywistość.W jego opinii (a podziela ją także jego żona Weronika), Osala wieś, która zawsze była dla niego jedynym i najważniejszym miejscem we wszechświecie - straciła swoją szlachetną siłę. Rośnie w niej pijaństwo, ziemia leży odłogiem. Ludzie nie chcą pracować, wolą iść "na kuroniówkę". Są zdemoralizowani jak cały naród, w którym nie ma już miłości ojczyzny. Dziś w kraju dla ludzi najważniejsze stały się pieniądze, podczas gdy w głębokim przekonaniu bohatera filmu najważniejszą sprawą, jaka stoi przed Polakami, jest Polska, jej dobro. 1997 roku Helena Włodarczyk dla cyklu "Małe ojczyzny" nakręciła film "Bóg wysoko...", którego bohaterem był właśnie Adam Bień. "... Dom daleko" jest niejako drugą częścią tamtego dokumentu, nawet nawiązuje do niego tytułem: oba złożone w całość są frazą z piosenki Wiesława Kota śpiewanej w czasie ostatnich urodzin bohatera - "Bóg wysoko, dom daleko".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.