Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANDRZEJ SEWERYN. AKTOR - ACTEUR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 53 min

Któż inny ma prawo występować na deskach czcigodnej Comedie Francaise, jak nie Francuz od kolebki gaworzący w mowie Racine'a? Zaszczyt kreowania bohaterów dzieł Corneille'a i Marivaux możne spotkać także francuskojęzycznego Belga. Ale kto by uwierzył, że grać i odnosić sceniczne sukcesy w Domu Moliera będzie przybysz ze Wschodu Europy, że wymagającą publiczność paryską podbije Polak, który nauczył się języka francuskiego w wieku trzydziestu lat? Andrzej Seweryn, aktor Komedii Francuskiej, przygotowuje się do nowej roli. Wciela się w postać tytułową Molierowskiego "Mizantropa" inscenizowanego przez Jacquesa Lassalle. Tekst utworu opanował już przed paru miesiącami, ale to dopiero początek pracy. Seweryn jest perfekcjonistą. Miną jeszcze długie tygodnie, nim uzna, iż jest gotów wystąpić przed widzami. Traktuje swój zawód ze "śmiertelną" powagą, już od studenckich czasów. Taka postawa była powodem kpinek kolegów z PWST. Mało kto lubi prymusa stawianego przez profesorów za wzór do naśladowania, "kujona" chwalącego sobie nawet ćwiczenia z rytmiki! A bohater filmu Wojciecha Michery starał się maksymalnie wykorzystać stojące przed nim szanse, "wyrwać" od wykładowców wszystko, co tylko możliwe! Trud opłacił się po czterech latach. Absolwent Szkoły znalazł miejsce w zespole warszawskiego teatru Ateneum i pracował tam przez dwanaście lat. Mistrzem i przyjacielem Seweryna był dyrektor i znakomity aktor Janusz Warmiński, starszymi kolegami i perceptorami Jan Świderski, Jacek Woszczerowicz, Aleksander Bardini. Z nową sztuką, światem aktorstwa nierealistycznego zetknął się grając w "Ameryce" Kafki i "Bloomusalem" wedle Joyce'a u Jerzego Grzegorzewskiego, zaś filmowa rola w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy zapowiadała wielką karierę. W 1980 roku Andrzej Seweryn wyjechał ze sztuką Witkacego "Oni" do Paryża. Tam artystę zastał stan wojenny, tam aktor odbył swe drugie "studia teatralne" u wielkiego Petera Brooka pracując przy spektaklu "Mahabharaty", aż wreszcie w 1993 roku Lassalle przyjął przybysza z Polski do Komedii Francuskiej. W filmowym portrecie Andrzeja Seweryna obok bohatera występują jego przyjaciele, współpracownicy i mistrzowie: Andrzej Wajda, Jacek Kuroń, Daniel Olbrychski, Stanisława Celińska, Jacques Lassalle, Catherine Samie, Georges Banu oraz córka Maria Seweryn. Ich wypowiedzi ilustrowane są materiałami archiwalnymi z filmów i inscenizacji teatralnych, a także zdjęciami z prób "Mizantropa" w Comedie Francaise. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:23:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.