Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARIUSZ ZARUSKI

w ZDOBYWCY KARPAT

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 23 min

Mariusz Zaruski (1867-1941) to postać niezwykła i frapująca, człowiek wszechstronnie utalentowany i wykształcony, o barwnym i ciekawym życiorysie. Generał, żeglarz, taternik, założyciel TOPR-u, pisarz, malarz, poeta, jeden z pionierów polskiego narciarstwa i żeglarstwa sportowego, pierwszy polski komandor. Urodził się w 1867 roku na Podolu, po śmierci ojca wyjechał wraz z rodziną do Odessy. Tam rozpoczął studia matematyczno-fizyczne. Od dziecka marzył o dalekich podróżach. Jeszcze w czasie studiów zaczął pływać jako zwykły marynarz na rosyjskich statkach handlowych. Dzięki temu poznał Afrykę, Indie, Chiny i Japonię. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich podjął naukę w szkole morskiej, gdzie uzyskał patent kapitana żaglowców. Zaczął pływać po morzach północnych, odbył pierwsze wspinaczki na lodowcach za kołem polarnym. Po pięciu latach powrócił do Odessy i ożenił się z Izabelą Kietlińską. Wkrótce państwo Zaruscy postanowili przeprowadzić się do Galicji. Zamieszkali w Krakowie, gdzie Mariusz poświęcił się swojej kolejnej pasji. Wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych i z powodzeniem ukończył wydział malarstwa pod kierunkiem Juliana Fałata. W 1904 roku Zaruscy wyjechali do Zakopanego, wydzierżawili willę Krywań i otworzyli pensjonat. Mariusz Zaruski zaczął wędrować po Tatrach, których piękno od razu go urzekło. W 1907 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Kozi Wierch. Był to bardzo ważny moment w historii polskiego taternictwa. W 1908 roku ukazał się "Podręcznik narciarstwa według zasad alpejskiej szkoły jazdy na nartach", którego współautorem był Zaruski. Książka ta cieszyła się dużą popularnością - zainteresowanie Tatrami i narciarstwem stale rosło. Niestety, wiele osób wyprawiało się w dzikie wówczas Tatry bez odpowiedniego sprzętu i stroju. Nieostrożni turyści często ulegali wypadkom, Tatry pochłaniały coraz więcej śmiertelnych ofiar. Zaniepokojony tym Zaruski założył w 1909 roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, na którego czele stanął. Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku ruszył do boju z kompanią strzelców podhalańskich. W 1917 roku Zakopane zrzuciło jarzmo austriackiej niewoli. W 1919 roku Mariusz Zaruski znowu stanął do walki - z bolszewikami. Potem został mianowany adiutantem prezydenta Rzeczpospolitej. Nadal chętnie odwiedzał Zakopane i wędrował po Tatrach. W 1926 roku został przeniesiony w stan spoczynku, rok później objął stanowisko starosty morskiego w Wejherowie. Wrócił do swej dawnej miłości - morza i żeglarstwa. W latach 1934-39 pływał jako kapitan na jachcie "Zawisza Czarny". W 1939 roku aresztowany przez władze sowieckie, zmarł w więzieniu. W filmie wykorzystano bogatą ikonografię, interesujące materiały archiwalne oraz fragmenty wspomnień i wierszy Mariusza Zaruskiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.07.22 18:02:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.