Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OCALONE W WYOBRAŹNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 24 min

    Film powstał w ramach cyklu "Małe ojczyzny".

Bohater filmu mówi o sobie "ocalony z Troi". Urodził się w małej pruskiej wsi Skurpie w powiecie działdowskim, który w 1920 roku przypadł Polsce. Na tych terenach w przeszłości długo płynęła krew, a kiedy Krzyżacy wytępili Prusów, z czasem Niemcy osiedli wespół z Polakami, mieszali się ze sobą. Rodzina Hieronima Skurpskiego była tego przykładem. Jego dziadek nie mówił po polsku, a babka - po niemiecku. Kiedy przyszedł czas podziałów, ojciec optował za Polską. Po 1945 roku jednak, na ojczystej ziemi pozostał tylko on. Cała rodzina wywędrowała do Westfalii. Jego wyobraźnię rozpaliła babka, opowiadając mu o starych Mazurach, ich życiu, obyczajach, legendach. Książki z reprodukcjami zaś rozbudziły tęsknotę za sztuką. W rysunkach znajdował swój azyl, źle się czując w w rodzinnym środowisku. Wsparli go państwo Biedrawowie z Muzeum w Działdowie. Za ich namową ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Potem, dzięki stypendium Związku Mazurów, studiował w warszawskiej ASP. Po wojnie znalazł się na zamku w Olsztynie z zadaniem zabezpieczenia mazurskich dóbr kultury. Zajmował się tym przez 20 lat. Przez cały ten czas malował. Utrwalał na płótnach Mazury, jakich już nie ma, bo przepadły w wojennej i powojennej zawierusze wraz z autochtoniczną ludnością. Uwieczniał to, co zapamiętał z dzieciństwa. Nadawał malarski wyraz opowieściom babki. W filmie Hieronim Skurpski opowiada o swojej małej ojczyźnie i jej dramatycznych dziejach, o swoim życiu, ideałach i malarstwie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:22:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.