Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UJEK. JÓZEF KRZEPTOWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, Cz. 1 - 44 min Cz. 2 - 35 min

Rodzice pięknej Władysławy nie chcieli słyszeć o tym związku: dziewczyna miała niespełna 16 lat, a ten, który ją sobie upatrzył - już 30. Józef, z jej przyzwoleniem, porwał więc ukochaną, potem zaś zmusił księdza, by ich połączył stułą. Taki właśnie był Krzeptowski: pełen fantazji, twardy, odważny i nieustępliwy. Mniej więcej w tym samym czasie, a był rok 1934, złożył uroczyste przyrzeczenie i wstąpił w szeregi członków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym też roku został tajnym kurierem Wincentego Witosa, który wyemigrował do Czechosłowacji. Pełnił tę misję do wiosny 1939 r. Wkrótce wykorzystał zdobyte w niej doświadczenia - zyskał sławę króla tatrzańskich kurierów. Przeprowadzał przez Słowację na Węgry oficerów i działaczy politycznych, przenosił pieniądze, materiały wybuchowe, pocztę, broń, aparaturę nadawczo-odbiorczą. Poszukiwany przez gestapo schronił się wraz z żoną na Węgrzech, a kiedy i tam dotarli Niemcy, wrócił do kraju. Zaraz po wojnie Józefa Krzeptowskiego aresztowało i uwięziło NKWD. Ponad trzy lata spędził w obozie nad granicą mandżurską. Uwolniony, długo nie mógł odzyskać sił i zdrowia. Wrócił jednak na tatrzańskie szlaki. Jako górski przewodnik cieszył się niezmiernym powodzeniem. Kiedy zmarł w kwietniu 1971 roku, na miejsce wiecznego spoczynku na Pęksowym Brzyzku odprowadzały go tłumy. W pierwszej części filmu o legendarnym Ujku ze swadą i humorem opowiadają świetni góralscy gawędziarze i muzycy: Józef Pitoń, Tadeusz Gąsienica Giewont, Kazimierz Gąsienica Byrcyn, Stanisław Frączysty, Jan Karpiel Bułecka, Andrzej Frączysty, a także Alfons Filar, Maria Szatkowska i dwie Władysławy Krzeptowskie - żona i córka bohatera dokumentu. Realizatorzy "Ujka" wykorzystali ponadto fragmenty filmów, w których Józef Krzeptowski wystąpił, m.in. "Błękitnego krzyża" Andrzeja Munka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.