Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓWILI O NIM, ŻE LEWITUJE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 50 min

Przyszły poeta przebywał wówczas w Uzbekistanie - pracował w kołchozie, nauczał w szkole języka niemieckiego. Pewnego dnia wędrował przez niezmierzony step do odległego miasteczka, aby załatwić jakieś urzędowe sprawy, bądź po prostu zdobyć coś do jedzenia. Po wielu godzinach samotnego marszu przez jałowe bezludzie zauważył nagle jakieś zwierzę. Pewnie pies! Uradowany ze spotkania z żywą istotą zaczął ją przyzywać. Jednak stworzenie nie podbiegło machając ogonem. Przeciwnie - skradało się chyłkiem, zachowując bezpieczny dystans. Gdy podeszło nieco bliżej, wędrowiec zrozumiał, że popełnił błąd. Rzekomy pies okazał się szakalem. Stepowa przygoda bohatera filmu ma, zdaniem wypowiadających się na ekranie bliskich i przyjaciół poety, głębszy od anegdotycznego wymiar. Symbolizuje nietrafne, jak się później okazało, życiowe wybory Słuckiego, zawiedzione nadzieje, nie spełnione marzenia i oczekiwania. Szkolną edukację urodzonego w Tyszowcach koło Hrubieszowa Aarona Krajnera, syna pisarza miejscowej gminy żydowskiej, przerwał wybuch wojny. Niedoszły maturzysta, związany z ruchem komunistycznym, znalazł się po 1939 roku na terenie Związku Sowieckiego - na Ukrainie, potem w Uzbekistanie. Imał się różnych zajęć. W 1942 roku zaciągnął się do Armii Czerwonej, w następnym zaś wstąpił do wojsk Berlinga. Nie wrócił do rodzinnego miasta - Tyszowce zostały podczas działań wojennych doszczętnie zniszczone, zaś rodzina Słuckiego nie przeżyła zagłady. W Warszawie młody publicysta i poeta, związany z formacją "pryszczatych", z zapałem zabrał się do budowy nowego, lepszego i sprawiedliwszego świata. Przebudzenie było gorzkie, a jego konsekwencje - bolesne. Ukarany zakazem publikacji poeta przemierzał warszawski Nowy Świat z kieszeniami pełnymi zapisanych na świstkach wierszy. W 1968 roku, wzorem wielu innych dysydentów żydowskiego pochodzenia, wyszczuty został z kraju. W Izrealu przebywał niedługo. Nie mógł znieść rozłąki z ojczyzną, obcych sobie ludzi, odmiennego klimatu i krajobrazów. Osiedlił się w możliwie najbliższym Polski miejscu - w Berlinie Zachodnim. Tu, usychając z tęsknoty, czekał na prawo do powrotu. Nie doczekał się. W 1972 roku umarł "na Polskę". Współtwórcami nastrojowego, filmowego portretu artysty są jego bliscy i przyjaciele: żona poety, Iwona, Wisława Szymborska, Urszula Kozioł, Julia Hartwig, Jacek Bocheński, Ryszard Kapuściński, Piotr Matywiecki, Leszek Wirpsza, Ryszard Matuszewski, a także mieszkańcy Tyszowic. Sugestywną muzykę specjalnie skomponował Henryk Kuźniak, a wiersze Arnolda Słuckiego recytuje Zbigniew Zapasiewicz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 01:20:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.