Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOONLIGHT SONATA

 • Tytuł polski: SONATA KSIĘŻYCOWA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania
 • Rok produkcji:
  1937
 • Gatunek:
  Melodramat, Film muzyczny
 • 86 min

Przedwojenny program, jaki polscy widzowie oglądający "Sonatę Księżycową" mogli nabyć w kinach przed seansem, tak reklamował film Lothara Mendesa: "Na usilne prośby całego świata mistrz Paderewski zgodził się wystąpić po raz pierwszy w filmie, aby pozostawić potomności dokument swego wielkiego geniuszu. Powstał film o wartości nie przemijającej, a przy tym przepiękna opowieść o czarodziejskim wpływie muzyki na kochające się serca". Dla współczesnych odbiorców "Sonata Księżycowa" ma przede wszystkim walor dokumentalny jako zapis gry sławnego pianisty i kompozytora. Mistrz wykonuje w filmie utwory Beethovena, Chopina, Griega, Liszta oraz słynny Menuet G - dur własnego autorstwa.
Tło akcji filmu stanowią londyńskie pałace i malownicze szwedzkie plenery. Eric Molander, zarządca majątku ziemskiego baronowej Lindenborg, kocha się w jej wnuczce, pięknej Ingrid. Młoda dziewczyna nie jest jednak pewna stanu swych uczuć i powstrzymuje się od jednoznacznych deklaracji. Przymusowe lądowanie na terenie posiadłości baronowej samolotu pasażerskiego lecącego do Paryża, sprowadza pewnego dnia pod jej dach troje niespodziewanych gości. Jednym z nich jest światowej sławy pianista Ignacy Jan Paderewski. Drugi, Mario de la Costa, wygląda na osobnika o dość wątpliwej reputacji, ale na Ingrid, która wiodła dotąd dość nudne, niemal pustelnicze życie na prowincji, jego sprytna, uwodzicielska gra wywiera duże wrażenie. Naiwna, łatwowierna dziewczyna gotowa jest niebawem uciec z nim z domu. Gdy Molander odkrywa zamiary ukochanej, bezskutecznie próbuje ją ostrzec. Wreszcie, zdesperowany, informuje baronową, że de la Costa to łowca posagów, w dodatku już żonaty. Ale baronowa, podejrzewając, że zarządcą kieruje jedynie zazdrość, lekceważy jego ostrzeżenia i nakazuje mu opuścić posiadłość. Wydaje się, że nieszczęsny Eric już na zawsze utraci ukochaną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Lothar Mendes
   
 • Scenariusz
  Edward Knoblock
   
 • Zdjęcia
  Jan Stallich
   
 • Obsada aktorska
  występuje w roli samego siebie
  Charles Farrell
  Eric Molander
  Marie Tempest
  baronowa Lindenborg
  Barbara Greene
  Ingrid
  Eric Portman
  Mario De La Costa
2017.02.11 05:05:02
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency