Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE JEWELLER'S SHOP

 • Tytuł polski: PRZED SKLEPEM JUBILERA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Włochy, Kanada
 • Rok produkcji:
  1988
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 90 min
  Lokacje: Kraków, Tatry, Montreal.

Kraków, 1939 rok. Z okna wystawowego swego sklepu stary jubiler obserwuje czworo studentów: Andrzeja, Stefana, Annę i Teresę, wyruszających z młodym księdzem, ojcem Adamem, na wycieczkę w góry. Wie, że nim skończy się lato, młodzi zawitają do jego sklepu. I rzeczywiście, pod koniec lata najpierw Teresa i Andrzej, a potem Stefan i Anna pobierają się, kupiwszy u starego jubilera obrączki. Ślubu obu parom udziela ksiądz Adam. Na parę dni przed wybuchem II wojny światowej Stefan i Anna emigrują do Kanady. Ich przyjaciele pozostają w Polsce, niebawem Andrzej wyrusza na front. Umiera od odniesionych ran. Kilka miesięcy później młoda wdowa Teresa wydaje na świat ich syna Krzysztofa. W 1947 r. Teresa, już jako znana pianistka, emigruje z synkiem do Toronto. Spotyka tam Annę i Stefana, teraz już rodziców 3-letniej córeczki Moniki. Choć oboje nie mają kłopotów finansowych nie wydają się szczęśliwi, stają się sobie coraz bardziej obcy i obojętni. Teresa, zdana na własne siły, utrzymuje siebie i syna z lekcji muzyki, potem dostaje angaż do miejscowej orkiestry symfonicznej. Mija 15 lat. Krzysztof zakochuje się w Monice, uczennicy szkoły baletowej. Ale dziewczyna, obserwując od lat nieudany związek rodziców, nie chce słyszeć o małżeństwie. Jest przekonana, że kładzie ono kres nawet największej miłości. Tymczasem Teresa przygotowuje się do wielkiego tournée którego najważniejszym punktem ma być koncert w Polsce. Przed wyjazdem odbywa poważną rozmowę z przyjaciółmi.
Sztuka Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera", która stała się podstawą scenariusza filmu, ukazała się drukiem w 1960 r. Ówczesny biskup Krakowa, późniejszy papież Jan Paweł II, wydał ją pod pseudonimem Andrzej Jawień. Od tamtego czasu przetłumaczono ją na 22 języki i sprzedano w ponad 50 mln egzemplarzy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Michael Anderson
   
 • Scenariusz
  Jeff Andrus
   
 • Zdjęcia
  Franco Di Giacomo
   
 • Scenografia
  Luciano Calosso
   
  Earl G. Preston
   
 • Muzyka
  Michel Legrand
   
 • Konsultacja
  literacka
 • Obsada aktorska
  Ben Cross
  Stefan
  Olivia Hussey
  Teresa
  ksiądz Adam
  Jo Champa
  Anna
  Andrea Occhipinti
  Andrzej
  Melora Hardin
  Monika, córka Anny i Stefana
  Jonathan Crombie
  Krzysztof, syn Teresy i Andrzeja
  Burt Lancaster
  jubiler
  żołnierz wychodzący z lokalu; nie występuje w napisach
  2 role: rowerzysta, gość w kawiarni; nie występuje w napisach
  właścicielka byłego mieszkania Teresy; nie występuje w napisach
  profesor Teresy; nie występuje w napisach

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZED SKLEPEM JUBILERA
Dramat
AutorKarol Wojtyła
2019.10.24 00:40:00
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl