Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MILIONERKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 25 min

90 - letnia Anna Sokolik - milionerka z Manhattanu - twierdzi, że "w życiu trzeba umieć brać, ale także dawać". Pochodzi z małej wsi Puciłki pod Sokółką. W 1945 roku wyjechała do Niemiec, a dwa lata później popłynęła statkiem do USA. W Stanach skończyła college i studia ekonomiczne. Za pierwsze zarobione pieniądze zagrała z powodzeniem na giełdzie. Trafne inwestycje zaowocowały fortuną, którą od kilku lat chętnie dzieli się ze swoimi krajanami. W Nowym Jorku założyła Fundację The Puciłowski Foundation i od trzech lat współpracuje z Sokólskim Funduszem Lokalnym. Funduje stypendia dla zdolnej, sokólskiej młodzieży z ubogich rodzin. Dotychczas przekazała ponad 60 tys. dolarów. Pomaga finansowo kilku innym sokólskim organizacjom pozarządowym oraz wspiera Dom Pomocy Społecznej w Sokółce. Pani Anna planuje sprzedać swój luksusowy apartament na Manhattanie i milion dolarów przeznaczyć na remont zabytkowej kamienicy w centrum Sokółki. W wyremontowanym budynku znalazłby siedzibę Sokólski Fundusz Lokalny oraz instytucje kultury.
Anna Sokolik jest otwartą, życzliwą starszą panią. Twierdzi, że doskonałą kondycję psychofizyczną zawdzięcza minimalistycznej, ale zdrowej diecie - owsiance i rybom, regularnym, codziennym ćwiczeniom fizycznym oraz pozytywnemu myśleniu. Mimo doskonałego zdrowia, obawia się, że w 2014 r. jest to już jej ostatnia podróż do ojczyzny. Wyraziła zgodę na filmową opowieść o swoim ciekawym życiu - dzieciństwie i młodości w Puciłkach, podróży do Niemiec i Stanów oraz 47 latach życia w Nowym Jorku, o studiach, pracy oraz sensie pomagania potrzebującym.
Anna Sokolik zmarła 21 marca 2015 r. w Nowym Jorku w wieku 91 lat.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.08.27 00:51:49
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency