Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POJEDYNEK

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 27 min

Warszawa, maj 1829 roku. Dwóch skrzypków przygotowuje się do koncertu. Przygotowaniom po obu stronach towarzyszy rosnące zainteresowanie publiczności i lokalnych gazet. Pojawiają się analizy zagadkowych technik gry, hipotezy o konszachtach z diabłem, odmiennym sposobie prowadzenia smyczka, zespole Marfana, wreszcie dzikim wyglądzie jednego i mieszczącym się w normach wyglądzie drugiego, występach stonowanych i podsycanych przez plotki. Kulminacją filmu jest oczekiwana scena koncertowego pojedynku. Padają nazwiska obu rywali: Paganini i Lipiński.
Film "Pojedynek" stawia sobie za cel wydobycie z lamusa niedocenianej współcześnie postaci wirtuoza skrzypiec, Karola Lipińskiego. Osią przewodnią dokumentu są wydarzenia z 1829 roku w Warszawie i słynna seria wspólnych koncertów obu artystów, która w prasie stała się zaczynem dla gorącej polemiki na temat wyższości ich gry. O ile, mimo upływu czasu, charyzma Niccolo Paganiniego nic nie straciła ze swojej siły rażenia, o tyle Lipiński, pozostaje bohaterem drugiego planu, nie wiedzieć czemu zapomnianym i niedocenianym. W zamierzeniu autorów, film dokumentalny pod tytułem "Pojedynek", stawia sobie za cel popularyzację nietuzinkowej postaci skrzypka oraz jego mało znanych kompozycji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.05.08 00:51:10
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego