Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRACE NA WYSOKOŚCIACH

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2016
 • Barwny, 65 min

Film dokumentalny o opolskiej katedrze, jej historii, rozbudowie oraz trwających pracach konserwatorskich, które podjęto w 2015 roku ze względu na zły stan techniczny obiektu. Opolska katedra to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, perła architektoniczna Opolszczyzny, a także bardzo ważne miejsce dla praktykujących mieszkańców regionu. Kolejni proboszczowie od wielu lat starali się remontować świątynię, ale nigdy nie udało im się zdobyć funduszy na remont całego obiektu. Jego stan techniczny pogarsza się w zatrważającym tempie. Według szacunków renowacja całej katedry opolskiej - elewacji i wnętrza - ma trwać 5 lat i kosztować 20 milionów złotych. Fundusze na ten cel mają być pozyskiwane m. in. z ministerstwa kultury, projektów zagranicznych i środków unijnych.
Historycy sztuki odkryli ponadto, że obecna gotycka świątynia została zbudowana na zrębach pierwotnego, romańskiego kościoła i była wielokrotnie rozbudowywana i przekształcana. Działania renowacyjne obejmują więc regotyzację świątyni, czyli powrót do jak najbardziej pierwotnego, ceglanego wnętrza, aby opolska katedra stała się wzorem dla innych kościołów.
O historii i znaczeniu katedry oraz trwających w niej pracach konserwacyjnych i renowacyjnych opowiadają księża związani z katedrą, historycy sztuki oraz osoby zaangażowane w renowację obiektu - przedstawiciele powołanej przez biskupa opolskiego w 2015 roku Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. Zajmuje się ona pozyskiwaniem pieniędzy od darczyńców i sponsorów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2017
  Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Wyróżnienie
2017.09.03 00:51:18
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plAnna Gostkowska