Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRA O WSZYSTKO

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1978. 08. 04
  • Czarno-biały, 62 min

W niemal wszystkich ankietach, podsumowaniach i plebiscytach ostatnich 50 lat XX wieku Gerard Cieślik plasuje się w ścisłej czołówce polskich piłkarzy. Urodzony w 1927 roku całe życie oddał futbolowi. Jako chłopak kopał szmaciankę na podwórku i ulicy. Prawdziwą piłkę zobaczył po raz pierwszy na boisku chorzowskiego "Ruchu", którego był zagorzałym kibicem. Mając 11 lat sforsował płot, odgradzający boisko od ulicy i dostąpił wielkiego zaszczytu podawania piłki trenującym zawodnikom. Żeby jak najczęściej być w posiadaniu "skarbu", zajął miejsce za bramką i gdy tylko piłka znalazła się w pobliżu, łapał ją i celnie kierował w poprzeczkę. W ten sposób "skarb", niby przypadkiem, wracał w jego ręce. "Doszedłem do takiej wprawy, że w ciągu kilku sekund po parę razy trafiałem w poprzeczkę i dopiero krzyki zdenerwowanych moją zabawą zawodników kładły temu kres. W taki oto sposób, nawet o tym nie wiedząc, samodzielnie zacząłem się szkolić. To wtedy nauczyłem się kierować piłkę w to miejsce, w które chciałem" - wspominał po latach w jednym z wywiadów.
Wojna solidnie przetrzebiła skład "jedenastki" z Chorzowa. Poszukiwano nowych talentów. Wśród nich znalazło się miejsce także dla niespełna dwudziestoletniego Cieślika. Jego możliwości i umiejętności okazały się tak duże, że niebawem "mały łącznik" założył koszulkę z białym orłem na piersi. W reprezentacji wystąpił 48 razy, strzelając 27 bramek. Zasłynął jako ten, który "ma sposób na Ruskich". Był bowiem jednym z niewielu, który kilkakrotnie pokonał Lwa Jaszyna, uznawanego za najlepszego bramkarza świata lat pięćdziesiątych. Cieślik wystąpił też 140 razy w reprezentacji Śląska, w rozgrywkach ligowych zdobył 161 goli, co daje mu czwartą pozycję po takich asach, jak Lucjan Brychczy, Ernest Pohl i Włodzimierz Lubański. Olimpijczyk z Helsinek, trzykrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski - zawsze z tym samym Ruchem Chorzów - klubem, któremu pozostał wierny przez całe życie nie tylko jako zawodnik, lecz także jako trener i działacz.
Film "Gra o życie" to rodzaj hołdu dla sportowca, wybranego z okazji powstania PZPN piłkarzem pięćdziesięciolecia. Utwór Andrzeja Kotkowskiego opowiada o życiu i karierze Cieślika. Próbuje m. in. odpowiedzieć na pytanie, jakim był człowiekiem, jakie postawy i wartości szczególnie cenił. Wszak nie od dziś wiadomo, że uprawianie piłki nożnej wiąże się nie tylko z ryzykiem utraty zdrowia, ale i charakteru. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:24:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.