Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MACIERZ

  • Film animowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 7 min

    Film powstał w ramach programu "Młoda Animacja" prowadzonego przez Studio Munka.

Spuścizna słowiańszczyzny to ledwie kilka szczątkowo zachowanych mitów. Co do znaczenia bóstw w nich występujących zdania naukowców są podzielone. Do dziś trwają spory, jaką rolę pełnił Świętowit i czy w istocie był centralną postacią słowiańskiego panteonu. Dawnych Słowian nie można traktować jako tworu spójnego, który wypracował jeden wzorzec kulturowo-religijny. Pracując nad scenariuszem posłużono się metodą porównawczą: mity słowiańskie nie powinny być czytane jak coś oderwanego od szerokiej tradycji ludów północy, zarówno kultur łowiecko-zbierackich, jak i rolniczych. W "Macierzy" znajdziemy odwołania do szamanizmu syberyjskiego, oraz społeczności matriarchalnych. Historii nadano znaczenie ogólnoludzkie, stąd obecność wielokulturowej symboliki. "Macierz" to psychodeliczna podróż przez mit stworzenia. Jej początek obserwujemy w chwili kosmicznej eksplozji. Powtarzalność motywów sugeruje nieustanną ewolucję, która w różnej skali powiela swe twory.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:03:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.