Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEPOGRZEBANI NIEOPŁAKANI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1988
  • Czarno-biały, 20 min

Na przełomie 1987 i 1988 roku, na budowie osiedla przy ul. Gibalskiego w Warszawie koparka natrafiła na ludzkie kości. Gibalskiego za okupacji to było miejsce, gdzie grzebano w zbiorowo zmarłych z głodu i chorób, i zabitych przez Niemców w getcie warszawskim. Zawiadomione środowiska żydowskie, głównie w USA, zażądały przerwania prac budowlanych, grożono nawet strajkiem dokerów rozładowujących polskie statki w amerykańskich portach. Władze PRL-u zgodziły się na pomnik w miejscu znaleziska i do Warszawy przyjechała delegacja rabinów, aby dokonać rytualnego pogrzebu wykopanych szczątków. W tym pogrzebie uczestniczył ówczesny biskup włocławski, Henryk Muszyński. Nad szkieletami żydowskimi doszło do wydarzenia beż precedensu w historii. Ks. Bp. Muszyński odmówił "Ojcze nasz" w obecności ortodoksyjnych rabinów z USA,Izraela,Belgii i Francji. Sam biskup uznał to wydarzenie za epokowe, aby rabini i ksiądz katolicki modlili się wspólnie, a jako Przewodniczący Komisji Episkopatu do spraw Dialogu z Judaizmem znal wzajemne relacje obu religii, jak mało kto. Oczywiście, zgoda na samą obecność biskupa na uroczystości była długo negocjowana. Ks. Bp. Muszyński miał, zgodnie z ustaleniami, pomodlić się po modlitwach rabinów, a oni na czas modlitwy chrześcijańskiej odejść od grobu. Nie odeszli po swojej modlitwie, jak było ustalone, i wysłuchali w skupieniu "Ojcze Nasz" biskupa. Wprawdzie to już było po wizycie Jana Pawła II w rzymskiej synagodze, ale tam papież się nie modlił. Ortodoksi nie tolerują katolickiej liturgii i znaczenie tego, co się stało trudno ocenić. Nawet jeżeli to była tylko ciekawostka o posmaku wręcz sensacyjnym, bez znaczenia dla dalszych stosunków obu monoteizmów, to miało to miejsce w Warszawie pod koniec PRL-u, co z wielu względów uczyniło ten fakt godnym zanotowania. Oprócz uroczystości pogrzebowych w filmie widzimy jeszcze kontakty rabinów z ówczesnymi władzami miasta i ich wizytę w Leżajsku, u grobu sławnego w XIX-tym wieku cadyka Elimelecha.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:17:19
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych