Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DORASTANIE

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1987
  • Premiera:
    1989. 02. 28
  • Barwny, 7 odcinków x ok. 60 min

Debiut telewizyjny Mirosława Gronowskiego, znanego wcześniej z interesujących filmów dokumentalnych i budzącej wiele emocji i kontrowersji kinowych "Weryfikacji". Serial "Dorastanie" opowiada o trzech młodych ludziach - inteligencie, robotniku i rolniku, których połączyło wspólne zamiłowanie do sportu. W siedmioodcinkowym cyklu Gronowski nakreślił ich dzieje od roku 1972 po 1980. W tym czasie bohaterowie startują w dorosłe życie, zakładają rodziny, doświadczają smaku pierwszych sukcesów i porażek. Ich energia, pragnienie przekształcania świata, poczucie sprawiedliwości, wrażliwość moralna, lecz także niecierpliwość oraz brak doświadczenia zderzają się z obojętnością, cynizmem i oportunizmem starszych. Witalność i idealizm natrafiają na barierę skostniałych układów i nieformalnych, niejasnych powiązań. Młodzi bohaterowie czują, że są sobie nawzajem potrzebni. Wspierają się w ciężkich chwilach, ich przyjaźń dojrzewa wraz z nimi. Serial otrzymał wyróżnienie jury na festiwalu w Chianciano (Włochy) w 1988 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1988
    Chianciano Terme (International Tv Drama Festival "Teleconfronto")-Nagroda Specjalna

1972 (1)

  • Odcinek serialu
  • 58 min

Tadeusz Leszkiewicz przygotowuje się do pracy doktorskiej. Proponowany przez niego temat: "Partia Kongresowa pod przewodnictwem Indiry Gandhi" zostaje odrzucony przez promotora. Jako specjalista od spraw brytyjskich proponuje on młodemu doktorantowi, by wybrał temat z tej właśnie dziedziny. Mimo niesprzyjającej atmosfery na uczelni Leszkiewicz buntuje się i szuka innego promotora. Zajęty pracą zaniedbuje swoją dziewczynę Baśkę - studentkę wydziału dziennikarskiego. Coraz rzadziej bywa też na treningach siatkówki w miejscowym klubie "Tęcza". Tymczasem pojawia się tam nowy zawodnik - dziewiętnastoletni robotnik Jan Braniak. Leszkiewicz pomaga mu zaaklimatyzować się w zespole. Udaje mu się też znaleźć nowego promotora. Niestety jest nim docent Koliński, źle widziany przez władze uniwersytetu. Praca doktorska Leszkiewicza staje pod znakiem zapytania. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

1972 - 1973 (2)

  • Odcinek serialu
  • 56 min

Jesienią 1972 roku Leszkiewicz rozpoczyna pracę w szkole podstawowej w Kobylnicy. Jego sposób nauczania już od pierwszej lekcji wyraźnie różni się od miejscowej "normy". Młody nauczyciel stara się nawiązać z dziećmi bliższy kontakt, uczy je przede wszystkim samodzielnego myślenia. Eksperymenty pedagogiczne Leszkiewicza budzą początkowo nieufność, a wkrótce niechęć reszty zapaleniec nie zadowala się wyłącznie nauczaniem. Prowadzi też bibliotekę i miejscowy dom kultury. Jednak wszelkie próby zmian w życiu wsi kończą się niepowodzeniem. Sprawnie przebiega jedynie organizacja drużyny siatkówki. Jest to w dużej mierze zasługa miejscowego chłopaka - Kuli. Tymczasem w szkole odbywa się wizytacja. Wbrew oczekiwaniom metody pracy Leszkiewicza zostają ocenione pozytywnie. Mimo to dyrektor szkoły, dzięki prywatnym koneksjom sprawia, że angaż młodego nauczyciela nie zostaje przedłużony. Dzieci przyjmują tę wieść ze szczerym żalem, grono nauczycielskie oddycha z ulgą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1973 - 1975 (3)

  • Odcinek serialu
  • 60 min

Brak pieniędzy zmusza Leszkiewicza do poszukiwania pracy. Zatrudnia się jako zaopatrzeniowiec, lecz nie wytrzymuje długo w tym zawodzie. Postanawia wrócić na uniwersytet. Pomaga mu w tym Koliński - dawny promotor jego niedoszłej pracy doktorskiej. Mimo problemów materialnych Leszkiewicz podejmuje przerwaną pracę nad doktoratem. Jego wysiłki znajdują uznanie Kolińskiego. Zachęcona tym sukcesem Baśka coraz energiczniej namawia Leszkiewicza do ślubu. Wreszcie Tadeusz ulega. Godzi się nie tylko na małżeństwo, ale i na mieszkanie wspólnie z rodzicami żony, co rodzi wiele krępujących sytuacji. Niedługo po ślubie Baśka zachodzi w ciążę. Tymczasem Leszkiewicz organizuje letni wyjazd na żagle. Wbrem protestom żony zabiera ze sobą Braniaka i Kulę. Mimo obaw Baśki wspólna eskapada okazuje się doskonałym pomysłem. Kula, a zwłaszcza Braniak przełamują strach i ze "szczurów lądowych" przeobrażają się w wodniaków z prawdziwego zdarzenia. Idyllę przerywa jednak pewien zgrzyt. Jest nim spotkanie z redaktorem Kamińskim, którego łączą z Baśką podejrzanie serdeczne więzy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1975 - 1976 (4)

  • Odcinek serialu
  • 58 min

Wakacje dobiegają końca. Drogi trójki przyjaciół muszą więc się rozejść. Kula powraca do rodzinnej wsi, w której spotyka się z serdecznym przyjęciem kolegów. Tylko Bożena zachowuje się obojętnie. Braniak powraca do fabryki. Szybko wszakże staje przed poważnym problemem. Nie jest w stanie pogodzić pracy z nauką. W końcu postanawia przenieść się do innego zakładu. Decyzja ta pociąga za sobą również zmiany w jego życiu uczuciowym. Poznaje Joannę - zastępcę kierownika stołówki zakładowej i zakochuje się w niej. Zaczyna nawet myśleć o ślubie. Joanna, chcąc zapewnić sobie jak najlepszy start życiowy, postanawia zapisać się do partii. Braniak waha się, czy nie pójść w jej ślady. Szuka rady u przyjaciół. Ich pełna rezerwy postawa nie przekonuje go jednak. Za przykładem narzeczonej zostaje kandydatem na członka PZPR. Niebawem bierze ślub cywilny z Joanną. Tymczasem rodzina Tadeusza powiększa się o syna. Dzięki zaradności Baśki Leszkiewiczowie otrzymują nowe mieszkanie. Świeżo upieczona matka nie garnie się do opieki nad dzieckiem. Pochłonięta pracą zawodową zrzuca coraz więcej domowych obowiązków na męża. Ten jednak nie zamierza rezygnować z własnych ambicji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

1976 - 1977 (5)

  • Odcinek serialu
  • 59 min

Mimo trudności Braniak nie zaprzestaje działalności na rzecz praw robotników. Lokalni notable starają się ostudzić jego zapędy wpływając na Joannę. Wreszcie pada ultimatum: albo zabawy w opozycję albo mieszkanie. Braniak wybiera to pierwsze. Postanawia też wynająć samodzielną kawalerkę. Tymczasem nadchodzi lato. Leszkiewiczowie i Braniakowie spędzają wakacje na wsi u Kuli. Ochoczo rzucają się do pomocy przy żniwach, choć kondycja raczej im nie dopisuje. Na wieść o trudnościach Kuli ze zorganizowaniem dużyny siatkówki Braniak poddaje myśl zaproszenia do Kobylnicy Huberta Wagnera - legendarnego trenera reprezentacji Polski, która wywalczyła złoty medal olimpijski. Kula ma jednak i inne zmartwienia. Wciąż nie udaje mu się zdobyć Bożeny. Nawet jego nowy traktor nie wywiera na dziewczynie wrażenia. Pojazd staje się na dodatek przyczyną konfliktu między Kulą a naczelnikiem gminy. Wszystko to wszakże blednie w porównaniu z wiadomością, że Hubert Wagner niebawem przyjeżdża do Kobylnicy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1977 - 1979 (6)

  • Odcinek serialu
  • 59 min

Na mieszkających w wynajętej kawalerce Braniaków spadają nowe kłopoty. Joanna źle znosi ciążę. Pojawiają się komplikacje. Po omdleniu w pracy na krótko ląduje w szpitalu. Tymczasem w życiu uczuciowym Kuli wreszcie sukces ! Bożena zgodziła się zostać jego narzeczoną. Objęła też funkcję agronoma. Jej część wprowadzenia zmian i unowocześnień natrafia wszakże na opór naczelnika. W związku z chorobą matki Kuli Bożena zajmuje się przygotowaniem Wigilii w domu narzeczonego. Zdumiona zauważa, że czuje się tu swojsko i dobrze, niemal jak u siebie. Idyllę przerywa decyzja Kuli o kandydowania na sołtysa. Z początku wszystko przebiega dobrze. Kula wygrywa wybory, mimo że jego rywal - Machalica miał poparcie Frontu Jedności Narodu. Naczelnik jednak nie ustępuje łatwo. Podejmuje próbę dyskredytacji wyników pod pozorem wyborczego fałszerstwa . . . Tymczasem stosunki między Leszkiewiczami stają się coraz chłodniejsze. Wreszcie dochodzi do rozwodu. Wkrótce Tadeusz zaczyna się interesować jedną ze studentek - Kozłowską. Ze zdumieniem odkrywa jednak, że wpadła ona w oko również jego dawnemu promotorowi - Kolińskiemu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1979 - 1980 (7)

  • Odcinek serialu
  • 67 min

Tadeusz Leszkiewicz zdobywa upragniony doktorat. Cena jest jednak wysoka: liczne ustępstwa na rzecz profesora Kolińskiego. Radość sukcesu mąci też coś innego - Leszkiewicz zaczyna mieć kłopoty ze względu na swą działalność pozazawodową. Wiedząc o tym, prof. Koliński dopuszcza się szantażu, by skłonić Tadeusza do pozytywnej oceny pracy magisterskiej Kozłowskiej. Leszkiewicz ustępuje. Przeciwstawia się dawnemu promotorowi dopiero wtedy, gdy ten chce przepchnąć brata Kozłowskiej na egzaminach wstępnych. Mimo, że Kozłowska nic nie wie o intrygach Kolińskiego, Leszkiewicz pozostaje wobec niej mocno sceptyczny. Ma już dosyć zakulisowych przepychanek na macierzystym uniwersytecie. Postanawia przenieść się na Śląsk. Kłopoty ma również Braniak. Mimo wykonywania na budowie pracy społecznej ani on, ani jego koledzy nie otrzymują obiecanych mieszkań. Interwencja u dyrektora pozostaje bez echa. W zakładzie atmosfera robi się coraz gorętsza. Tymczasem Leszkiewicz wreszcie zmienia nastawienie do Kozłowskiej. Po znalezieniu pracy na uniwersytecie w Katowicach bierze z nią ślub. W 1980 roku, w drodze na Wybrzeże spotyka Braniaka i Kulę. Razem słuchają informacji o rozpoczęciu strajku w Stoczni Gdańskiej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:19:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.