Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"KRET"

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    2010
  • Premiera:
    2011. 08. 05
  • Język:
    polski, francuski
  • Barwny (Fuji), 104 min

    Okres zdjęciowy rozpoczął się 15 stycznia 2010.
    Lokacje: Bielsko-Biała, Szczyrk, Cieszyn (przejście graniczne), Zabrze-Makoszowy, Katowice, Pyrzowice (lotnisko), Francja: Dunkierka, Dourges.

Pod pseudonimem Kret ma się ukrywać agent Służby Bezpieczeństwa, który w 1981r. podpisał tzw. lojalkę. Od tej pory władze komunistyczne były przez niego dokładnie informowane o działalności opozycyjnej na Śląsku. Taka wiadomość ukazuje się na pierwszej stronie lokalnej gazety, opatrzona nazwiskiem i zdjęciem rzekomego zdrajcy. Sensację podchwytują wszystkie media, robi się głośno wokół tej sprawy. Zdemaskowanym agentem jest Zygmunt Kowal, były górnik i zasłużony działacz Solidarności, przywódca strajków w kopalni Nowy Bolesław. Zygmunt nie przyznaje się do winy, uważa, że to zemsta "komuchów", zapewnia syna, że nigdy nie współpracował z ubekami. Paweł wierzy w jego zapewnienia, ale wskutek nasilających się ataków nienawiści wobec ojca, coraz trudniej mu stawić czoło rzeczywistości. Naiwnie myślał, że wszystko szybko się wyjaśni. Niestety, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Do tej pory Kowal senior uchodził za legendę Solidarności, cieszył się wielkim poważaniem wśród ludzi, napawał dumą dorosłego już syna. Teraz jego świat i całej rodziny zostaje zburzony.
Zygmunt Kowal mieszka w Bielsku - Białej. Wraz z nim dzielą mieszkanie Paweł, jego żona Ewa i kilkuletni syn Tomek. Tworzą kochająca się i zgodną rodzinę, nigdy nie dochodzi do konfliktów między nimi. Rozkręca się też rodzinny interes, przynosząc spore dochody. Coraz bardziej realne staje się więc marzenie młodych o własnym lokum. Paweł regularnie jeździ z ojcem za granicę furgonetką po używaną odzież. Towar załatwia im Jan, syn kuzyna Zygmunta, Tadeusza Kowala, mieszkającego we Francji. Kiedy wybucha skandal po ujawnieniu w prasie nazwiska Kowala, jako rzekomego tajnego współpracownika, Zygmunt jest kompletnie załamany, nie panuje już nad swoim zachowaniem, co wpływa negatywnie na rodzinny biznes.
W szczerej rozmowie z synem wyjawia mu, że został zmuszony do podpisania deklaracji o niewystępowaniu przeciwko władzom PRL - u. To był warunek, żeby umierająca matka Pawła została przewieziona z Bielska - Białej do najlepszego warszawskiego szpitala. 3 tygodnie po operacji, matka jednak umarła. Dali mu spokój, nie musiał donosić. Choć Paweł również przeżywa trudne chwile, dzielnie wspiera ojca i nakłania go, żeby wyjawił prawdę. Musi walczyć o odzyskanie dobrego imienia. Za namową Tadeusza, Zygmunt postanawia jednak zostać we Francji na dłużej. Paweł wraca do kraju, gdzie rozpoczyna samotną batalię o honor ojca. Cała ta sytuacja wpływa negatywnie na jego relacje z żoną, która traci zaufanie do męża i do teścia.
Na kolejnej rozprawie w sądzie zjawia się emerytowany oficer, kapitan Stefan Garbarek, który został wezwany do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie działalności Kreta. Kapitan odczytuje przygotowane wcześniej oświadczenie, które wywołuje niemałą sensację. Tymczasem Paweł dostaje wiadomość od Janka z Francji, że jego ojciec miał zawał serca i trafił do szpitala, gdzie jest operowany. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2011
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za drugoplanową rolę męską
  • 2011
    Montreal (World Film Festival)-nagroda za rolę męską
  • 2011
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Publiczności
  • 2011
    Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich)-Nagroda "Hollywood Eagle Award"
  • 2011
    Katowice (Międzynarodowy Festiwal Filmowy Regiofun)-Nagroda Główna
  • 2011
    Arras (Arras Film Festival)-Nagroda Publiczności
  • 2011
    Arras (Arras Film Festival)-Nagroda Francuskiego Związku Dziennikarzy Krytyki Filmowej
  • 2012
    Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka")-Nagroda w kategorii: Film
    za "oryginalną i unikającą schematów próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji i zła, które przechodzi z pokolenia na pokolenie. Za odważne spojrzenie z oddali na legendę Solidarności oraz za doskonałą pracę z aktorami"
  • 2012
    Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
    w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola męska
  • 2012
    Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską
  • 2012
    Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za największe odkrycie festiwalu
  • 2011
    Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego
    Nominacja
2024.03.01 03:50:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.