Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

A SINGLE MAN

 • Tytuł polski: SAMOTNY MĘŻCZYZNA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  2009
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 96 min

Film był reklamowany jako opowieść o przerwanej miłości i o samotności, która jest nieodłącznym elementem życia. Wreszcie o tym, że pozornie nieistotne chwile są dla nas najważniejsze. W tej zmysłowej opowieści o wszechpotężnym uczuciu prawdziwy popis gry aktorskiej dał Colin Firth (Oscar za film "Jak zostać królem"), nominowany za kreację głównego bohatera do najwyższej nagrody filmowej. W kategorii "najlepszy aktor" Firth został również doceniony na prestiżowych festiwalach w Toronto, Vancouver i Wenecji. U jego boku, w roli najlepszej przyjaciółki, Charley, wystąpiła Julianne Moore, czterokrotna zdobywczyni nominacji do Oscara ("Boogie Nights", "Koniec romansu", "Godziny", "Daleko od nieba"). A nominowaną do Złotego Globu muzykę skomponował Polak Abel Korzeniowski ("Duże zwierzę", "Anioł w Krakowie", "Pogoda na jutro"). "Samotny mężczyzna" to debiutanckie dzieło Toma Forda, amerykańskiego projektanta, który tworzył dla słynnych domów mody Gucci i Yves Saint - Laurent. Akcja rozgrywa się w Los Angeles, na początku lat 60. Pobrzmiewają tu echa zimnej wojny toczącej się między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Znakomicie został oddany klimat tamtych czasów, a szczególną uwagę zwraca dbałość o detale w ubiorach z tego okresu.
Jest 30 listopada 1962 r. Film przedstawia jeden dzień z życia Brytyjczyka George#a Falconera, uniwersyteckiego wykładowcy na wydziale filologii angielskiej, który osiem miesięcy wcześniej w tragicznych okolicznościach stracił swego długoletniego partnera. Traumatyczne przeżycie spowodowane śmiercią Jima wycisnęło trwałe piętno na psychice George'a. Od tej pory żyje w swoim zamkniętym świecie, nie widzi przyszłości i sensu istnienia. W ów pamiętny dzień zadzwonił Harold, kuzyn Jima, z informacją, że kochanek George'a, jadąc do miasta samochodem wpadł w poślizg na ośnieżonej drodze. Zginął na miejscu. Rodzice ofiary nie chcieli widzieć partnera syna, pogrzeb miał się odbyć tylko w gronie najbliższej rodziny. Podporą George#a w trudnych chwilach jest jego przyjaciółka Charley. [TVP]

ZWIASTUN
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Tom Ford
   
 • Scenariusz
  Tom Ford
  na podstawie powieści Christophera Isherwooda
 • Zdjęcia
  Eduard Grau
   
 • Scenografia
  Dan Bishop
   
 • Muzyka
   
 • Obsada aktorska
  Colin Firth
  George
  Julianne Moore
  Charlotte
  Matthew Goode
  Jim
  Ginnifer Goodwin
  Strunk

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Złoty Glob (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood)
  nominacja w kategorii: muzyka
 • 2009
  Nagroda Krytyków San Diego (San Diego Film Critics Society Awards)
  w kategorii: najlepsza muzyka
 • 2010
  Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej-w kategorii: Najlepsza oryginalna muzyka do dramatu
2017.02.11 07:53:29
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plAnna Gostkowska