Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE READER

 • Tytuł polski: LEKTOR
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  2008
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 119 min
  Plenery w Polsce: teren obozu na Majdanku.

"Lektor" otrzymał nominacje do prestiżowych nagród filmowych (Oscar, BAFTA, Złoty Glob) w najważniejszych kategoriach, a największą zwyciężczynią okazała się odtwórczyni głównej roli Kate Winslet, która oprócz innych wyróżnień zdobyła swoją pierwszą oscarową statuetkę. Scenariusz powstał na podstawie wydanej w 1995 r. i obsypanej nagrodami powieści "Der Vorleser" (polskie wyd. "Lektor"), niemieckiego pisarza Bernharda Schlinka. Silnie emocjonalny melodramat "Lektor", o którym krytyka pisała "arcydzieło", stał się dużym wydarzeniem w świecie filmowym, odniósł sukces artystyczny i komercyjny. To opowieść o miłości pełnej tajemnic, o uczuciowym zauroczeniu, lojalności i odpowiedzialności. Fabuła została osadzona współcześnie oraz w realiach Niemiec końca lat 50. To wówczas miał swój początek romans wrażliwego i spokojnego nastolatka z dużo starszą od niego kobietą, która wpłynęła na całe jego życie.
Berlin, rok 1995. W scenie otwierającej film widz najpierw poznaje dorosłego już bohatera, na którego twarzy maluje się cierpienie, silne przeżycia odcisnęły na psychice mężczyzny piętno smutku. Natrętne myśli nie dają mu spokoju, powracają obrazy z młodości, wspomnienia roku 1958. 15 - letni Michael Berg mieszka wraz z rodzicami i siostrami w Neustadt w Niemczech Zachodnich. Pewnego dnia wraca tramwajem ze szkoły, nie czuje się najlepiej, ma mdłości i musi wysiąść, choć pada ulewny deszcz. W bramie kamienicy, gdzie szuka schronienia, mija go kobieta, która tu mieszka. Nieznajoma oferuje choremu chłopcu pomoc, odprowadza go do domu. Wezwany lekarz rozpoznaje szkarlatynę, zaleca pozostanie w łóżku przynajmniej przez kilka miesięcy. Po trzech miesiącach Michael wraca powoli do zdrowia. Zwierza się matce, że chciałby okazać wdzięczność swej wybawczyni. Zjawia się u niej z bukietem kwiatów. Od tej pory będzie do niej wracał. Przypadkowa znajomość z dojrzałą i piękną kobietą staje się początkiem namiętnego romansu. Co dzień po szkole nastolatek przeżywa chwile największego uniesienia. W łóżku czyta ukochanej książki: "Odyseję" Homera, innym razem "Przygody Hucka Finna" albo komiksy. Zabiera swoją "dziewczynę" na romantyczną wycieczkę rowerową za miasto. Miłość kwitnie. W dniu swoich urodzin Michael zechce jednak spotkać się z rówieśnikami, a kiedy wraca do kochanki, zastaje puste mieszkanie. Kobieta, której nie zna nawet imienia, zniknęła bez pożegnania. To rozstanie jest dla niego silnym przeżyciem, w samotności tłumi ból i cierpienie. Z sekwencji osadzonej w czasach współczesnych widz może wywnioskować, że pięćdziesięcioparoletni już Michael Berg do tej pory nie zapomniał o kobiecie. Błądzi myślami gdzieś daleko stąd, sprawia wrażenie nieobecnego nawet podczas kolacji z dorosłą córką, z którą spotyka się po raz pierwszy po jej rocznym pobycie za granicą. Akcja przenosi się do roku 1966. Michael Berg jest studentem prawa. W tym czasie w Niemczech toczą się procesy nazistowskich zbrodniarzy, w których Michael uczestniczy jako obserwator. W jednej z oskarżonych rozpoznaje swoją kochankę. Hanna Schmitz odpowiada przed sądem za zbrodnie wobec Żydów w obozie zagłady Auschwitz, gdzie do 1944 r. pełniła funkcję strażniczki. Michael przeżywa szok. Targają nim sprzeczne uczucia: uwielbienie i miłość oraz odraza i potępienie. Hannie grozi dożywocie, mimo to nie chce skorzystać z okoliczności łagodzących. Wbrew swemu sercu i sumieniu Michael postanawia uszanować jej wybór i pozostaje bierny wobec wyroku sądu. Wiele lat później Michael Berg zosatje wziętym prawnikiem, osiągnął w życiu sukces. Dręczony wyrzutami sumienia wciąż jednak nie może zapomnieć o swojej pierwszej miłości. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Stephen Daldry
   
 • Scenariusz
  David Hare
  na podstawie powieści Bernharda Schlinka
 • Zdjęcia
  Chris Menges
   
  Roger Deakins
   
 • Scenografia
  Brigitte Broch
   
 • Muzyka
  Nico Muhly
   
 • Kierownictwo produkcji
  w Polsce
 • Lokacje
  w Polsce
 • Producent liniowy
  w Polsce
 • Usługi produkcyjne
  w Polsce
 • Obsada aktorska
  Kate Winslet
  Hanna Schmitz
  Ralph Fiennes
  Michael Berg
  David Kross
  Michael Berg w młodości
  Lena Olin
  2 role: Rose Mather, matka Ilany; Ilana Mather
  Bruno Ganz
  profesor Rohl
  Matthias Habich
  Peter Berg, ojciec Michaela
  Alexandra Maria Lara
  młoda Ilana Mather
2017.02.11 07:50:10
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego