Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOLESŁAW ŚMIAŁY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1971
  • Premiera:
    1972. 10. 06
  • Gatunek:
    Film historyczny, Film biograficzny
  • Barwny, 2839 m, 97 min

    Lokacje: Inowłódz, zamek Lipowiec we wsi Babice w pow. chrzanowskim.

Wawel, rok 1079. Król Bolesław skazuje na śmierć dezerterów z drużyn, które wysłał na Ruś do dyspozycji kniazia Wsiewołoda. Część rady królewskiej, a zwłaszcza wojewoda Sieciech i biskup Stanisław Szczepanowski, sprzeciwia się tak ostrej karze. Bolesław jest jednak nieustępliwy. Wie, że sojusz z Rusią jest konieczny, by skutecznie przeciwstawić się cesarzowi niemieckiemu. Na zamek przybywają posłowie z Kijowa. Jeden z nich został zabity na polskiej ziemi. Bolesław stara się wyjaśnić, kto zlecił zabójstwo Rusina. Cała ta sprawa jest dla niego dowodem istnienia silnej opozycji wobec prowadzonej przez niego polityki. Przeciwko Bolesławowi jest nawet jego małżonka, która nigdy nie znalazła szczęścia u jego boku. Będący publiczną tajemnicą romans króla z prostą dziewczyną był dla niej upokorzeniem. Sprzyja więc spiskowcom i stara się o unieważnienie małżeństwa. Zwraca się o pomoc do biskupa Stanisława, który w obecności całego dworu grozi królowi klątwą za rozwiązły tryb życia. Bolesław otrzymuje kolejne informacje o spisku, rozkazuje uwięzić wojewodę Sieciecha, ale ten znajduje schronienie u biskupa Stanisława. Biskup rzuca klątwę na króla, który zostaje sam z kilkunastoma tylko żołnierzami. Kiedy tłum kamienuje dziewczynę, z którą żył Bolesław, król wydaje wyrok śmierci na biskupa i wysyła żołnierzy, by go ścieli. Zaraz po wykonaniu wyroku bramy zamku szturmuje wojsko Wratysława czeskiego i Henryka niemieckiego, wezwane przez spiskowców. Król zmuszony jest do ucieczki, przedziera się przez granicę na Węgry.

W scenariuszu filmu wykorzystane zostały wątki z powieści Józefa Kraszewskiego "Boleszczyce" oraz fragmenty dramatu "Stanisław i Bogumił" Marii Dąbrowskiej. By jak najwierniej odtworzyć obraz epoki, reżyser zaprosił do współpracy znawców średniowiecza - prof. Tadeusza Manteuffela i dr. Józefa Mitkowskiego. W łódzkiej wytworni filmowej powstały dekoracje imitujące wnętrze kościoła na Skałce, komnat zamkowych, królewskiej sypialni itd. Sześćdziesięcioosobowa ekipa rzemieślników pracowała nad ostatecznym kształtem dekoracji. Wielu zabiegów wymagało np. wykonanie odpowiednich mebli - najpierw opalano je nad ogniem, później szorowano drucianymi szczotkami, powlekano woskiem i dopiero malowano odpowiednimi farbami. Na potrzeby filmu uszyto też 700 kostiumów. Plenery zrealizowano na szlaku średniowiecznych zamków na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w zabytkowym kościele w Inowłodzu oraz na zamku w Lipowcu koło Chrzanowa. W "Bolesławie Śmiałym" wystąpiło przeszło 80 aktorów i studentów szkół filmowych oraz 1,5 tysiąca statystów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:11:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.