Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PUŁAPKA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1970
  • Premiera:
    1971. 03. 26
  • Gatunek:
    Film sensacyjny
  • Czarno-biały, 2944 m, 98 min

    Lokacje: Boguszów-Gorce (kościół Świętej Trójcy, cmentarz przy ul. Kamiennogórskiej), Kuźnice Świdnickie (szyb kopalni Barbara), zamek Książ (boczny dziedziniec), Wałbrzych (ul. Piastowska; dom przy ul. Jana Kasprowicza w okolicy skrzyżowania z Piastowską i Hutniczą, wiadukt na linii kolejowej Nr 291 w dzielnicy Biały Kamień), zamki Grodno i Stary Książ.

Historia sensacyjnego pojedynku dwóch braci z dolnośląskiego miasteczka, których wojna uczyniła wrogami - major Wojska Polskiego i dywersant Wehrwolfu spotykają się w roku 1945. Skomplikowane stosunki autochtonów i przybyszów na Dolnym Śląsku.
Lato 1945 r. Do górniczego miasteczka na Dolnym Śląsku przybywa major Jan Rajner by objąć dowództwo miejscowego garnizonu. Major urodził się w tym miasteczku, ma tu swój dom, po przyjeździe spotyka dawnych sąsiadów i znajomych. Żona majora Wanda, któ-rą poznał i poślubił podczas wojny, czuje się obco w nowym otoczeniu, drażni ją świetnie zachowany dom pełen pamiątek rodzinnych (jej własny spalili Niemcy), denerwują rozmowy Jana z miejscowymi ludźmi prowadzone w języku niemieckim. Między małżonkami coraz częściej dochodzi do nieporozumień. Z niechęcią, graniczącą z wrogością, odnosi się do Rajnera jego podkomendny, por. Walczuk, przedwojenny adorator Wandy, Porucznik, któremu całą rodzinę wymordowali Niemcy, wszystkich mówiących po niemiecku traktuje jak wrogów, nie jest w stanie zrozumieć skomplikowanego problemu Polaków-autochtonów, Tymczasem do znajdującego się miasteczku obozu jeńców niemieckich przybywa stryjeczny brat majora Jana - Willy Reiner, były SS-man, ukrywający się w masie żołnierzy Wehrmachtu pod zmienionym nazwiskiem. Willi szybko poprzez łączników zostaje wciągnięty do dywersyjnej działalności kierowanej przez ukrywającego się w miasteczku SS-mana Kunfa. Punktem kontaktowym hitlerowców jest dom sztygara Rungego, którego córka Helga kochała Jana przed wojną. Major, mimo że rozpoznaje w obozie Willego i wie, że był on SS-manem, nie jest w stanie wydać przyjaciela, którego kiedyś kochał jak rodzonego brata. Po wysadzeniu przez niemieckich dywersantów mostu w miasteczku, zwierzchnik i przyjaciel Jana, płk. Karcz, wysyła w teren przebranych za SS-manów wywiadowców - Wiśniewskiego i Bryłę - z zadaniem rozpracowania oddziału Wehrwolfu. W konsekwencji kolejnej akcji sabotażowej z obozu jenieckiego ucieka grupa jeńców, m.in. Willi. Śledztwo w tej sprawie ujawnia powiązania rodzinne Willego i Jana. Porucznik Walczuk czuje się upoważniony do zbierania materiałów obciążających majora, by przy ich pomocy "zdemaskować" zwierzchnika. Pomaga mu w tym Wanda zwątpiwszy w uczciwość męża. Niemieccy sabotażyści zorientowani w zagrożeniu Jana usiłują ściągnąć go do swego oddziału. Rajner wie, że Niemcy zamierzają wysadzić kopalnię; chcąc im w tym przeszkodzić - zgadza się na propozycję przejścia do ich oddziału. W kopalni spotyka Willego, który kończy przygotowania do wysadzenia obiektu w powietrze. Na wezwanie Jana do poddania się, Willy strzela do niego, ale ostatni strzał w pojedynku odda major Jan....

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.09 00:11:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.