Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POBOJOWISKO

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 09. 09
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Barwny, 2853 m, 101 min

  Plenery: m.in. Słupsk, Ustka.

Jesień 1945. Bogdan Łanowiecki, zdemobilizowany oficer, odczuwający skutki ran odniesionych podczas wojny, chciałby wyjechać do siostry w Lubelskie, ale były dowódca proponuje mu osiedlenie się w nadmorskim miasteczku na Ziemiach Odzyskanych.
Łanowiecki wyrusza więc do Pobojowiska, bowiem tak nazywa się miejscowość. Podwozi spotkanych po drodze przyszłych mieszkańców - młodego chłopca i dwie kobiety.
Próbując rozpoznać sytuację odwiedza burmistrza Fedorkiewicza i poznaje jego kuzyna Olgierda. Potem w towarzystwie burmistrza objeżdża miasteczko, ogląda zaminowany jeszcze port, którym ma kierować. Otrzymuje też pokój u Niemki Mathilde von Paulitzky. Składa wizytę w szpitalu, gdzie codziennie będzie zgłaszał się na zastrzyki, cierpi bowiem na pourazową epilepsję.
Wieczorem w niezwykłych okolicznościach zawiera znajomość z Wróblem, funkcjonariuszem tutejszego posterunku MO. Odwiedza go także jedna z kobiet, które podwiózł do Pobojowiska - pielęgniarka Łucja. Następnego dnia do miasteczka przybywa oddział saperów do rozminowania portu. W czasie akcji ginie najmłodszy z nich, Boguś.
Wróbel informuje Bogdana, że Piotrowski, jeden z członków ekipy zagospodarującej port, należy do bandy. Łanowiecki odwiedza go i namawia, by jak najszybciej się ujawnił.
Gospodyni Łanowieckiego, pani Mathilde często odwiedza swego lokatora, opowiada o mężu i synu, poległych na froncie, częstuje go alkoholem i namawia na wyjazd do Szwajcarii.
Pewnego dnia Bogdan zastaje w mieszkaniu Łucję i kierowcę ciężarówki Dziewiczkę, który postanowił odnowić dawną znajomość z pielęgniarką. Bogdan wyrzuca go ł żegna panią Mathilde, opuszczając na zawsze Pobojowisko. Sympatia do Łucji zaczyna przeradzać się w miłość.
W deszczową noc zjawia się u Łanowieckiego Piotrowski z zaświadczeniem o ujawnieniu i prosi, by Bogdan pomógł mu porozmawiać z Wróblem. Zniekształcona twarz milicjanta jest wynikiem zamachu, jaki przygotowali ludzie z bandy Płotrowskiego, przesyłając ładunek wybuchowy w paczce z żywnością.
Co pewien czas w mieście wybucha strzelanina, padają ofiary. Podczas jednego ze starć zostaje raniony burmistrz Fedorkiewicz, a jego kuzyn Olgierd zabity. Łanowiecki zawiera znajomość ze sklepikarzem Łosiem, próbującym wyjaśnić mu miejscowe stosunki. Wróbel i Łanowiecki podejmują śledztwo w celu ustalenia sprawców zamachu na burmistrza.
Samotnego Bogdana zaskakuje na ulicy nieznajomy człowiek, przykładając do pleców lufę pistoletu. Każe wieźć się w ruiny. Dopiero tam Łanowiecki rozpoznaje Łosia. W ruinach leży ranny Janusz, którego Bogdan podwiózł do miasteczka. On strzelał do burmistrza, miał też porachunki z Olgierdem. Kurczowo ściska metalową kasetę, której domaga się Łoś, wiedząc, że w niej przywieziono do Pobojowiska dolary. Na żądanie sklepikarza Łanowiecki odwozi chłopca na cmentarz. Łoś zabija chłopaka i rozbija kasetę. Ku swemu zdumieniu znajduje w niej karty żywnościowe. Ktoś inny zabrał pieniądze.
Zaatakowany Bogdan zmuszony jest zastrzelić Łosia. Po powrocie do miasteczka odwiedza szpital i dowiaduje się, że zabity Olgierd był mężem drugiej kobiety, którą przywiózł do Pobojowiska - pielęgniarki Doroty. Oboje byli zamieszani w sprawę z dolarami.
Łucja opowiada Łanowieckiemu swoją historię. Była pielęgniarką, zabrano ją z łapanki i umieszczono w niemieckim domu publicznym. Uratował ją "dla siebie" Dziewiczko. Łucja boi się go, chciałaby opuścić miasteczko.
Wróbel, ranny w rękę, otrzymuje urlop. Jego zastępca odbiera Bogdanowi broń - dla niego jest on głównym podejrzanym. Przywiózł do Pobojowiska siostrę Dorotę i młodego chłopaka, który strzelał do Fedorkiewicza, przyjaźnił się z Łosiem. W miasteczku istniał punkt przerzutowy na Zachód. Kiedy Bogdan w towarzystwie Wróbla opuszcza posterunek, na milicjanta rzuca się z nożem niejaki Mularz, kompan Dziewiczki.
Do Pobojowiska przyjeżdża Kamelhar, przełożony Łanowieckiego. Proponuje mu wyjazd - "ta dziura ma zapaskudzoną opinię". Bogdan zdecydowanie odmawia.
Wróciwszy do domu, zastaje bałagan i dostrzega brak Łucji. Domyśla się, co się stało i wsiadłszy do gazika wyjeżdża z miasteczka. Na szosie dogania ciężarówkę, którą Dziewiczko i Mularz wywożą Łucję. Podczas strzelaniny ginie Mularz. Dziewczyna uwalnia się, podkłada ogień pod ciężarówkę. Łanowiecki pozwala uciec przerażonemu Dziewiczce, a sam z towarzyszącą mu Łucją zawraca do Pobojowiska.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WRÓCIĆ DO SIEBIE
Powieść
AutorWacław Biliński

Varia
pokaż

2019.01.18 23:10:39
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski