Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Karlovy Vary: polska koprodukcja z 2 nagrodami

7 lipca 2018

"Kawki na drodze" w reżyserii Olmo Omerzu, czesko-słoweńsko-polsko-słowacka produkcja zdobyła dwie nagrody podczas zakończonego dzisiaj 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino.

Olmo Omerzu otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Film, który w konkursie głównym MFF w Karlowych Warach miał swoją światową premierę, otrzymał także wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektywach życia i domu.


"Kawki na drodze" to kameralne i subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy (kradzionym?) samochodem. Zły policjanti jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało - jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży. W scenariuszu "Kawek na drodze" najbardziej chwyciła mnie za serce prosta myśl - że dzieci są empatyczne i czyste dopóki nie zaczynają aspirować do dorosłości. - dodaje Natalia Grzegorzek. Autorem scenariusza jest Petry Pýcha, a zdjęć - Lukáš Milota. Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Reżyser Olmo Omerzu to jeden z najzdolniejszych młodych czeskich reżyserów. Zadebiutował w 2011 roku filmem "Noc za młoda", który po udanej premierze na sekcji Forum Berlinale w 2012 był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 Omerzu skończył swój drugi film fabularny "Film rodzinny" - koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Film swoją premierę miał na San Sebastian IFF, dostał nagrodę za największy wkład artystyczny na Tokio IFF, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.


W Polsce "Kawki na drodze" będzie można zobaczyć po raz pierwszy na FF Transatlantyk w Łodzi już 17 lipca, gdzie film zakwalifikowany został do sekcji konkursowej Nowe Kino.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency