Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zbliża się 32. Tarnowska Nagroda Filmowa

28 marca 2018

Zbliża się kolejna, 32. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej - festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych. W tym roku ta jedna najstarszych imprez poświęconych polskiej kinematografii odbędzie się w dniach 21 - 28 kwietnia.

Do konkursu wybranych 12 tytułów:


Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Janusza Zaorskiego. Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz nagrody pieniężne, uzupełni Aneks, czyli specjalne pokazy sześciu filmów stworzonych przez polskich twórców lub przy ich udziale. Pozwolą one szerzej przedstawić publiczności dorobek polskiej kinematografii w ostatnim roku, zwracając uwagę na ciekawe zjawiska, niekoniecznie dotyczące filmów fabularnych, nakreślając pełniejszy obraz polskiej produkcji filmowej.

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce (w sumie 13 bajek). Zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi najnowszy film dla dzieci i młodzieży "Tarapaty" oraz zaprosi na spotkanie z reżyser filmu Martą Karwowską.


W tym roku podczas festiwalu odbędzie się cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od 12 do 29 kwietnia w Galeriach TCK zaprezentowana zostanie ekspozycja stworzona przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach". Wystawa zdradzi kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkryje przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie powstania styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

W dniach 15-20 kwietnia, w prologu do festiwalu odbędą się projekcje w cyklu "Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego". Ideą projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Instytutem Adama Mickiewicza jest krzewienie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną. Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami ("Ziemia obiecana", "Noce i dnie"), przez drugą wojnę światową ("Pianista", "Wołyń") i powstanie warszawskie ("Miasto 44"), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie ("Popiół i diament", "Człowiek z marmuru"). Te wybrane utwory pozwolą spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.


27 kwietnia dopełnieniem filmowych prezentacji festiwalowych będzie Tarnowski Wieczór Filmowy. To seans, w którym znalazły się ostatnio zrealizowane filmy przez twórców o tarnowskich korzeniach. Przedstawione zostaną takie obrazy jak "Fanatyk" Michała Tylki, "Le Monde" Gawła Dykasa, "Todmachine" Bogusława Kornasia. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Wystawy w ramach TNF uzupełnią:

  • ekspozycja plakatów znakomitego grafika Mieczysława Wasilewskiego, autora plakatu artystycznego tegorocznego festiwalu. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 21 kwietnia w BWA w Tarnowie (Słowackiego 1), a ekspozycję będzie można zwiedzać do 13 maja 2018 r.
  • wystawa outdoor’owa w przestrzeni miejskiej (Pl. Sobieskiego, w dn. 16-30 kwietnia) prezentująca fotosy i opisy 12 filmów konkursowych.

32. Tarnowska Nagroda Filmowa zainaugurowana zostanie koncertem w sali kina Marzenie 21 kwietnia. Po oficjalnej części sceną zawładnie duet Paweł Domagała & Łukasz Borowiecki, prezentując m.in. piosenki z autorskiego albumu "Opowiem Ci o mnie". Na zakończenie festiwalu, 28 kwietnia również w Marzeniu odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 32. TNF, którą muzycznie uświetni recital Hanny Banaszak, na który złożą się kompozycje z polskich filmów jak również najpopularniejsze piosenki Artystki.


Od trzynastu lat Kapituła TNF przyznaje Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię. Decyzją Kapituły 32. TNF, tegorocznym laureatem tej Nagrody został wybitny polski reżyser Janusz Majewski. Laureat odbierze nagrodę podczas Gali Wręczenia Nagród.


Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego