Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Łagów 2017: Złote Grona dla Polaków

3 lipca 2017

2 lipca w Łagowie zakończyło się 46. Lubuskie Lato Filmowe. W trzech salach kinowych i amfiteatrze widzowie zobaczyli 227 wyselekcjonowanych filmów fabularnych i dokumentalnych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Niezmiennie od 1969 roku, w którym zwyciężył Andrzej Wajda, filmowcy ubiegają się o Złote Grona, tradycyjną nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego w trzech konkursach: filmów dokumentalnych, krótkich filmów fabularnych oraz filmów fabularnych.

W najbardziej prestiżowym konkursie głównym - konkursie filmów fabularnych jurorzy z prof. Andrzejem Wernerem na czele, oceniając 16 filmów z Polski, Czech, Węgier, Niemiec, Litwy i Słowacji, postanowili przyznać główną Nagrodę Złotego Grona filmowi "Szczęście świata" w reżyserii Michała Rosy. Srebrne Grono przypadło w udziale węgierskiemu filmowi "Dusza i ciało" w reżyserii Ildikó Enyedi. Brązowe Grono przyznano filmowi "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego (festiwal organizuje Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze) przekazano zaś węgierskiemu obrazowi "Z czystym sercem" w reżyserii Attili Till.

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych pod przewodnictwem Wandy Mirowskiej Złote Grono przyznało filmowi "Ja i mój tata" Aleksandra Pietrzaka. Nagrodę Srebrnego Grona przyznano filmowi "Baraż" Tomasza Gąssowskiego, a Brązowego Grona węgierskiemu filmowi "Piętro X" w reżyserii Francy Fabritz.

W konkursie filmów dokumentalnych jury, któremu przewodniczył Jerzy Armata zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny zaprezentowanych 31 filmów. Werdykt był jednak jednomyślny: Złote Grono zdobył film "Gruba" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, Srebrne Grono litewski film "Kobieta i lodowiec" w reżyserii Audriusa Stonysa, a brązowe "Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej. Wyróżnienie specjalne przyznano filmowi "Migracja dusz" w reżyserii Węgra Csaby Bereczki.

Specjalna nagroda Dyrektora Lubuskiego Lata Filmowego Andrzeja Kawali trafiła do dokumentalisty Marka Tomasza Pawłowskiego za film "Dotknięcie anioła" za wielowymiarowy, niezwykle przejmujący obraz Holocaustu, łączący w sobie tragizm przeżyć z wiarą w człowieka, podany w niekonwencjonalnej formie, w którym poezja i metafizyka nadaje realizmowi dokumentalnego opisu ponadczasowy i uniwersalny charakter.

Nagrodę Klubu Kultury Filmowej w tym roku otrzymał Andrzej Sapija za film "Intensywność patrzenia. Dokumentalny portret pojedynczego bohatera według Kazimierza Karabasza" za "cierpliwe oko w dokumentowaniu klasyka polskiego dokumentu".

Tradycyjnie podczas imprezy w Łagowie gościli twórcy filmowi. Wśród nich byli m.in. Arkadiusz Jakubik, Marcel Łoziński, Maria Zmarz-Koczanowicz, Michał Rosa, Tomasz Gąssowski i wielu innych. Odbyły się serie spotkań i warsztatów z reżyserami, operatorami, scenarzystami oraz krytykami filmowymi. W programie tegorocznego Lubuskiego Lata Filmowego zorganizowano też przegląd węgierskich i słowackich filmów nominowanych do "Oscara" oraz filmów Mistrzów Kina z Węgier - Jánoša Szásza i Słowacji - Dušana Trančíka. Nie zabrakło też miejsca na "Zapomniane perły kina polskiego" - cykl filmów fabularnych i dokumentalnych, które znać powinni nie tylko koneserzy rodzimej twórczości. Inną, wartą uwagi festiwalową perełką LLF jest konsekwentnie kontynuowany przegląd pod hasłem "Wielcy, znani zapomniani" poświęcony w tym roku aktorowi, "mistrzowi epizodu" Stanisławowi Milskiemu w 120 rocznicę urodzin i 45 rocznicę śmierci.

Lubuskie Lato Filmowe to najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce. Impreza od 1969 roku odbywa się w Łagowie. Do czasu przemian politycznych w naszym kraju, festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. Od początku lat 90. minionego wieku łagowska impreza stała się festiwalem nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Od tamtej pory jest okazją do poznania dorobku twórców z krajów byłego bloku wschodniego.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.