Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: "Potop Redivivus"

23 kwietnia 2015

Sto milionów złotych, pół tysiąca aktorów i kilka tysięcy statystów, trzy lata pracy - to liczby stojące za największą superprodukcją polskiego kina. Na "Potop" czekała cała Polska. Czterdzieści lat po premierze filmu ukazał się - nakładem wydawnictwa Bosz i Filmoteki Narodowej, przy współpracy Muzeum Kinematografii - album "Potop Redivivus", pierwszy przewodnik po tym spektakularnym dziele.

Film Jerzego Hoffmana zgromadził w kinach ponad dwadzieścia siedem milionów widzów, zainspirował tysiące artykułów w rodzimej prasie i zdobył nominację do Oscara. Od czterech dekad każda emisja "Potopu" przyciąga Polaków przed telewizory. Na czym polega fenomen filmu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest spojrzenie na dzieło z wielu perspektyw. Trzystustronicowy album "Potop Redivivus" powstał właśnie z tej potrzeby. Publikacja zestawia ze sobą kilkaset zdjęć i dziesiątki tekstów: wywiadów, wspomnień, analiz, recenzji i innych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów.

Książka "Potop Redivivus" pozwala przyjrzeć się filmowi oczami jego twórców. Okazję ku temu dają nowe, obszerne wywiady z najważniejszymi postaciami filmu: Jerzym Hoffmanem, Danielem Olbrychskim i operatorem Jerzym Wójcikiem. Rozmowom towarzyszą zebrane z setek prasowych publikacji wspomnienia osób odpowiedzialnych za film, między innymi zmarłej w zeszłym roku odtwórczyni roli Oleńki - Małgorzaty Braunek. W albumie pojawiają się ponadto głosy aż dziewiętnastu innych twórców - aktorów, asystentów reżysera, kierowników produkcji, scenarzystów, scenografów, a także kostiumografa, konsultanta naukowego, kaskadera i dźwiękowca. Autorzy dzielą się filmową pasją, zdradzają tajniki pracy i zaskakują anegdotami.

Esencją albumu jest kilkaset zdjęć podzielonych na rozdziały według kluczowych scen filmu. Fotografie często złożone są w efektowne serie - dynamiczne filmowe fotosy zestawione są z niepublikowanymi wcześniej ujęciami z planu, które pozwalają podglądać twórców przy pracy nad daną sceną. W albumie znajdują się też wydobyte z archiwów projekty kostiumów. Szczegółowe notatki, rysunki i zeskanowane fragmenty tkanin uzmysławiają precyzję twórców, wizualne wizjonerstwo i bezprecedensową skalę filmowego projektu.

Album "Potop Redivivus" pozwala przestudiować film razem z czołowymi krytykami filmowymi i filmoznawcami. Profesor Piotr Zwierzchowski przygląda się głównym decyzjom reżysera, które wpłynęły na sukces "Potopu". Antropolożka kultury wizualnej Iwona Kurz przypomina o znaczeniu filmu Hoffmana dla władz PRL i promocyjnej "kampanii wojennej", której "stawką było dowiedzenie, że polska kultura i gospodarka mają moc". Ksiądz Andrzej Luter udowadnia, że "Potop" dotyka sedna polskiej religijności, rozdartej między sercem a rozumem. Elżbieta Wysocka opisuje proces rekonstrukcji cyfrowej filmu i dostosowywania go do oczekiwań dzisiejszego widza. Artykułom towarzyszy wybór polskich i zagranicznych recenzji, a także przegląd plakatów - z Polski, ZSRR, Francji, NRD, Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii. Efektowny dodatek stanowi podsumowanie filmu w liczbach - policzono w nim nie tylko kilometry taśmy filmowej i tony broni, ale także liczbę małżeństw zawartych na planie.

Premierze książkowego kompendium towarzyszy premiera filmowa. Na płytach DVD i Blu-ray ukazuje się "Potop Redivivus" - film po rekonstrukcji cyfrowej i w nowej wersji montażowej. Wśród licznych materiałów dodatkowych znalazły się filmy dokumentalne, kroniki i zwiastuny.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.