Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Sebastian Buttny i Michał Sobociński laureatami Nagrody im. Munka

20 listopada 2014

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Munka za najlepszy debiut zostali Sebastian Buttny za reżyserię filmu "Heavy mental" i Michał Sobociński za zdjęcia do filmu "Kamczatka".


Do tegorocznej edycji Nagrody im. A. Munka zostało zgłoszonych czternaście pełnometrażowych fabularnych debiutów filmowych. Do nagrody w kategorii najlepsza reżyseria nominowanych zostało aż 19 debiutujących reżyserów (za reżyserię dwóch konkursowych filmów odpowiada więcej niż jeden twórca). Do nagrody za za najlepsze zdjęcia pretendowało dziewięciu operatorów. O wyborze laureatów zdecydowało Jury złożone z wykładowców i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi oraz laureatów poprzedniej edycji konkursu:


Jury w następujący sposób uzasadniło swój wybór:
  • Sebastian Buttny nagrodę otrzymał za "mówienie własnym głosem, bez naśladowania gotowych wzorców narracyjnych i dramaturgicznych. Za odnalezienie i przeprowadzenie aktualnego tematu - opowieści o wierności sobie za cenę bycia akceptowanym i kochanym, i o drodze do samorealizacji poprzez akceptację własnej natury, w czasach sztucznego pędu za medialnymi wzorcami. Za precyzję, oszczędność i szlachetność w używaniu filmowych środków wyrazu i za ich dopasowanie do tematu i charakteru filmu. Za odważną obsadę i konsekwencję w budowaniu niepospolitego filmowego świata wewnętrznego głównego bohatera".
  • Nagrodę Michałowi Sobocińskiemu przyznano za "poruszające przełożenie uczuć bohaterów na język obrazów. Za umiejętność postawienia kamery w miejscach, które otwierają nam drogę do ich wewnętrznego świata. A także za wydobycie ciemności z losu głównego bohatera i uczynienie jej wizualnym bohaterem filmu".

Andrzej Munk był studentem Szkoły Filmowej w Łodzi, studiował sztukę operatorską i reżyserię. Od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą łódzkiej Szkoły. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 40 lat zostawiając po sobie niedokończoną "Pasażerkę".

Nagroda jego imienia jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Pierwszym nagrodzonym w Konkursie był Jerzy Skolimowski za reżyserię filmu "Walkower" (1965). Jurorzy kolejnych edycji Konkursu bezbłędnie typowali nagrodami tych, których dziś zaliczamy do najwybitniejszych twórców polskiego kina autorskiego. Nagrodą za swoje debiuty uhonorowani zostali m.in. Andrzej Żuławski za "Trzecią część nocy" (1971), Krzysztof Kieślowski za "Personel" (1975), Piotr Szulkin za "Golem" (1980), Mariusz Grzegorzek za "Rozmowę z człowiekiem z szafy" (1993).

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.