Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Przywrócone arcydzieła w Krakowie: "Stan posiadania"

19 stycznia 2018

Zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12) na kolejne spotkanie z serii "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski cykl krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.

W najbliższy poniedziałek 22 stycznia o godzinie 19.00 Łukasz Maciejewski zaprezentuje "Stan posiadania", mniej znany film Krzysztofa Zanussiego z roku 1989.

Po projekcji gospodarz spotkania zaprasza na rozmowę reżyserem filmu oraz występującym w nim Arturem Żmijewskim.


Tomek i znacznie od niego starsza Julia poznają się w poczekalni przychodni lekarskiej. Julia jest po operacji i panicznie boi się, ze nikt po nią nie przyjdzie. Przełamując jej opór i złośliwości Tomek oferuje jej pomoc. W ten sposób dowiaduje się, że kobieta jest samotna, niedawno straciła pracę, a za chwilę straci również wynajmowane mieszkanie. Nie mając innego wyjścia Julia - pozostawiona bez dachu nad głową - zgadza się spędzić noc w domu Tomka. Tam poznaje jego matkę Zofię, dobrą, wrażliwą i błyskotliwą kobietę. W tajemnicy przed Tomkiem zdradza jej, że pracowała jako cenzorka prasy. Zofię martwi nerwowość Julii, jej skłonność do kłamstwa i depresji, nie umie zrozumieć jej przeszłych wyborów. Tomka niezmiennie fascynuje starsza, doświadczona i piękna kobieta. Wkrótce zostają kochankami, a Tomek - nakłoniony przez matkę - wyjeżdża do pracy do Niemiec, aby zarobić na mieszkanie dla nich. Opuszczona Julia popada w stany neurotyczne i lekomanię.

Wyróżniający się znakomitą muzyką Wojciecha Kilara i intrygującymi zdjęciami Stanisława Idziaka "Stan posiadania" sam reżyser nazwał żartobliwie filmem "niemal katechetycznym". Poruszył w nim temat zarówno wtedy, jak i dziś drażliwy: jak współżyć z ludźmi, którzy za czasów władzy ludowej znajdowali się po innej stronie barykady. Pytał również o to, czy za okazywanym miłosierdziem nie kryje się pycha i ile warte są nasze przekonania bez konfrontacji z rzeczywistością. Skromny, zrealizowany przez siedmioosobową ekipę i często improwizowany obraz zdobył wielkie uznanie na wielu festiwalach. W Strasburgu nagrodziło go jury, w Moskwie odebrał nagrodę jury ekumenicznego, a w Viareggio Artur Żmijewski otrzymał Platinium Award dla najlepszego aktora.

© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych