Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Wiesław Zdort

15 stycznia 2019

14 stycznia zmarł w Warszawie w wieku 87 lat Wiesław Zdort, wybitny operator filmowy.

Absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej (1956), początkowo pracował na planach wielu filmów jako fotosista i asystent operatora. Był m.in. autorem fotosów do "Popiołu i diamentu", asystentem operatora na planach "Eroiki", "Pociągu" i "Samsona". Jako samodzielny operator debiutował w roku 1961 zdjęciami do "Tarpanów". Miał w swoim dorobku zdjęcia do ponad 60 filmów, m.in. do filmów "Faraon", "Marysia i Napoleon", "Chudy i inni", "Słońce wschodzi raz na dzień", "Przekładaniec", "Sól ziemi czarnej", "Zazdrość i medycyna", "Brunet wieczorową porą", "Zmory", "Paciorki jednego różańca", "Miłość ci wszystko wybaczy" i "Śmierć jak kromka chleba". Od początku lat 80. współtworzył przede wszystkim flmy swojej żony Barbary Sass, stworzył z nią m.in. "Bez miłości", "Debiutantkę", "Krzyk", "Rajską jabłoń" i "Dziewczęta z Nowolipek", "Historię niemoralną", "Tylko strach", "Pokuszenie" i "Jak narkotyk".

Był wieloletnim, jednym z najważniejszych, wykładowcą Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski