Zmarli, lecz żyją w naszej pamięci (listopad 2018 - październik 2019)
31 października 2019W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez
lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do
zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.
Przypominamy nazwiska Tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
- Paweł Adamowicz - samorządowiec, prezydent Gdańska (14 stycznia)
- Ewa Andrzejewska - II reżyser, reżyser obsady (19 września)
- Franciszek Barfuss - muzykolog, kompozytor (17 grudnia)
- Barbara Bargiełowska - aktorka (20 marca)
- Barbara Baryżewska - aktorka (27 kwietnia)
- Jan Bereśniewicz - kierownik produkcji filmów dokumentalnych (25 lipca)
- Andrzej Bianusz - literat, scenarzysta, autor tekstów piosenek (21 listopada)
- Henryk Błażejczyk - aktor (15 stycznia)
- Agnieszka Bojanowska - montażystka (10 stycznia)
- Anna Bojarska - pisarka, scenarzystka (26 lipca)
- Jerzy Bożyk - muzyk (16 lutego)
- Ryszard Bugajski - reżyser (7 czerwca)
- Łucja Burczyk - aktorka (10 listopada)
- Andrzej Buszewicz - aktor (18 sierpnia)
- Bohdan Butenko- grafik, scenarzysta i autor opracowania filmów (14 października)
- Marian Cebulski - aktor (24 marca)
- Marian Chmielewski - reżyser filmów dokumentalnych (8 stycznia)
- Maciej Chojnacki - scenograf (30 lipca)
- Mariusz Chwedczuk - scenograf (1 listopada)
- Loretta Cichowicz - aktorka (20 kwietnia)
- Leszek Czarnota - choreograf (11 lipca)
- Zofia Czerwińska - aktorka (13 marca)
- Napoleon Czerwiński - operator telewizyjny (14 listopada)
- Benedykt Daniel - brygadier sceny (20 czerwca)
- Jerzy Dominik - aktor (3 września)
- Hanna Dunowska - aktorka (1 sierpnia)
- Irena Dziedzic - dziennikarka (5 listopada)
- Jerzy Fijałkowski - aktor, dziennikarz (16 grudnia)
- Tomasz Filipczak - dystrybutor, producent (7 lutego)
- Mieczysław Franaszek - aktor (31 lipca)
- Konrad Frejdlich - pisarz, scenarzysta (11 grudnia)
- Wiktor Fronczyk - aktor (grudzień)
- Ryszard Gajewski - operator (16 września)
- Wojciech Gaworski - asystent operatora (19 sierpnia)
- Andrzej Głoskowski - aktor (8 września)
- Andrzej Godlewski - dziennikarz, publicysta, redaktor filmów dokumentalnych (7 czerwca)
- Aleksander Gonczarow - reżyser filmów dokumentalnych (29 marca)
- Krzysztof Gostkowski - redaktor filmów i seriali telewizyjnych (8 maja)
- Alina Góral - realizatorka filmów animowanych (6 lipca)
- Maria Góral - aktorka (27 stycznia)
- Stefania Górniak - aktorka (7 marca)
- Andrzej Górz - kierownik produkcji (5 kwietnia)
- Andrzej Grembowicz (Robert Brutter) - scenarzysta (18 listopada)
- Ryszard Marek Groński - satyryk, felietonista, dramatopisarz, autor utworów kabaretowych (24 grudnia)
- Radosław Hendel - reżyser (18 lipca)
- Maria Iwaszkiewicz - pisarka, dziennikarka, felietonistka, opiekunka spuścizny ojca, pisarza Jarosława Iwaszkiewicza (23 marca)
- Jacek Izydorek - mikrofoniarz (3 lipca)
- Wojciech Jankowiak - scenograf (3 lipca)
- Renata Jasińska - aktorka (4 sierpnia)
- Witold Jastrzębski - reżyser filmów oświatowych (29 listopada)
- Stanisław Jędryka - reżyser (22 kwietnia)
- Jan Jurczak - kierownik produkcji (9 maja)
- Krzysztof Kalczyński - aktor (10 września)
- Zbigniew Kamiański - kierownik produkcji filmów dokumentalnych (16 lipca)
- Paweł Kędzierski - reżyser (21 stycznia)
- Adam Klimczak - kierowca (lipiec)
- Jan Kobuszewski - aktor (28 września)
- Roman Kołakowski - kompozytor, poeta, piosenkarz (22 stycznia)
- Janusz Kondratiuk- reżyser (7 października)
- Dawid Kostecki - - bokser, aktor niezawodowy (2 sierpnia)
- Krystyna Kowalska - montażystka filmów dokumentalnych (10 września)
- Janusz Kozioł - lektor (18 stycznia)
- Leopold Kozłowski - kompozytor, muzyk (12 marca)
- Ewa Krajczyńska-Śmietana - producentka (23 grudnia)
- Tadeusz Kraśko - dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych (23 lutego)
- Roman Kruczkowski - aktor (2 października)
- Anna Kryszkowska - asystentka kierownika produkcji (21 czerwca)
- Bożena Krzyżanowska - aktorka (11 sierpnia)
- Maciej Kuczyński - speleolog, polarnik, alpinista, autor komentarzy do filmów dokumentalnych (5 sierpnia)
- Jan Kulaszewicz - dyrygent (5 października)
- Jan Kulma - reżyser teatralny (30 sierpnia)
- Kazimierz Kutz - reżyser (18 grudnia)
- Dorota Kwiatkowska - aktorka (19 grudnia)
- Ludmiła Legut - aktorka (9 grudnia)
- Anna Lenartowicz - aktorka (20 sierpnia)
- Małgorzata Leśniewska - aktorka (1 marca)
- Marek Lewandowski - scenograf (5 czerwca)
- Zuzanna Łapicka - dziennikarka, redaktorka telewizyjna (21 grudnia)
- Ludmiła Łączyńska - aktorka (3 sierpnia)
- Zygmunt Machwitz - historyk filmu, działacz Dyskusyjnych Klubów Filmowych (9 kwietnia)
- Tadeusz Metz - operator filmów dokumentalnych i telewizyjny (6 sierpnia)
- Marek Milczarczyk - aktor (12 kwietnia)
- Robert Mirzyński - dziennikarz, reżyser teatralny i radiowy, scenarzysta (30 marca)
- Jerzy Młynarski - operator filmów dokumentalnych (3 czerwca)
- Jerzy Moes - aktor (27 kwietnia)
- Ewa Nawrocka - aktorka (27 lipca)
- Krzysztof Nowikow - kompozytor (24 marca)
- Kazimierz Orzechowski - duchowny, aktor (4 sierpnia)
- Sylwia Pakulska - scenarzystka, fotosistka (14 grudnia)
- Henryk Parnowski - kierownik produkcji (1 października)
- Halina Pawłowicz- aktorka (październik)
- Zbigniew Penherski - kompozytor (4 lutego)
- Ryszard Peryt - reżyser operowy (23 stycznia)
- Piotr Pietrzak - muzyk (20 stycznia)
- Halina Piłatówna - aktorka (13 sierpnia)
- Tadeusz Pluciński - aktor (23 kwietnia)
- Andrzej Połeć- kierownik produkcji, producent (7 sierpnia)
- Włodzimierz Pomianowski - reżyser filmów dokumentalnych (7 marca)
- Jerzy Popielarczyk - aktor (27 maja)
- Robert Proch - malarz, reżyser filmów animowanych (17 lipca)
- Arnold Pujsza - aktor (21 czerwca)
- Jan Purzycki - scenarzysta (20 sierpnia)
- Janusz Retzer - operator dźwięku (4 stycznia)
- Natalia Rolleczek - pisarka (8 lipca)
- Aleksander Sajkow - II reżyser (19 lipca)
- Piotr Sędzikowski - operator (30 listopada)
- Bogusław Schaeffer - kompozytor, dramaturg (1 lipca)
- Magdalena Scholl - aktorka dziecięca (27 września)
- Janusz Sent - kompozytor, muzyk (10 grudnia)
- Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - piosenkarka (1 maja)
- Andrzej Skupiński - aktor (19 grudnia)
- Halina Słojewska - aktorka (1 listopada)
- Witold Sobociński - operator (19 listopada)
- Władysław Sokalski - aktor (25 maja)
- Florian Staniewski - aktor (10 marca)
- Maria Stokowska - aktorka (3 grudnia)
- Czesław Stopka - aktor (29 lipca)
- Krzysztof Sylwanowicz - operator (12 listopada)
- Rosław Szaybo - grafik, plakacista (21 maja)
- Romuald Szejd - aktor, reżyser teatralny (3 września)
- Zdzisław Szostak - kompozytor, dyrygent (7 września)
- Antoni Szram - menadżer kultury, założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi (27 sierpnia)
- Zbigniew Sztejman - aktor (11 czerwca)
- Tadeusz Szybowski - aktor (24 maja)
- Tadeusz Szyma - dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych (5 kwietnia)
- Stanisław Ścieszko - operator filmów dokumentalnych i telewizyjny (19 lipca)
- Grzegorz Świetlikowski - operator filmów animowanych (28 sierpnia)
- Jacek Tomasik - choreograf (18 lutego)
- Jacek Tomaszewski - inspicjent, aktor (27 lutego)
- Mieczysław Tomaszewski - muzykolog (14 stycznia)
- Andrzej Trzos-Rastawiecki - reżyser (2 kwietnia)
- Lucyna Tychowa - reżyserka teatralna i telewizyjna (7 marca)
- Zdzisław Tygielski - śpiewak (29 czerwca)
- Felicja Uniechowska - dekorator wnętrz (6 maja)
- Rafał Urbacki - choreograf (22 maja)
- Maria Wachowiak - aktorka (19 kwietnia)
- Wanda Warska - piosenkarka (6 lipca)
- Tadeusz Wencel - animator (12 listopada)
- Ewa Wielebska - inspicjentka teatralna (11 marca)
- Włodzimierz Wiszniewski - aktor (14 października)
- Halina Wiśniewska - aktorka (30 marca)
- Robert Wiśniewski - operator dźwięku (23 września)
- Jerzy Wojniak - reżyser filmów dokumentalnych (15 grudnia)
- Piotr Woźniak-Starak - producent (18 sierpnia)
- Jerzy Wójcik - operator, reżyser (3 kwietnia)
- Antoni Zambrowski - dziennikarz, publicysta (27 stycznia)
- Ryszard Zaorski - aktor (14 października)
- Józef Zaprzałkowski - choreograf (30 stycznia)
- Wiesław Zdort - operator (14 stycznia)
- Janusz Zielonacki - realizator programów telewizyjnych (25 sierpnia)
- Wiesław Znyk - operator dźwięku (3 czerwca)
- Jerzy Żydkiewicz - aktor (15 kwietnia)