Orły 2016: "Body/Ciało" najlepszym filmem minionego roku
7 marca 2016Zakończyła się Gala Orłów 2016.
Najlepszym filmem minionego roku okazał się film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało", który otrzymał 4 nagrody, w tym
m.in. za najlepszy film oraz za najlepszą reżyserię. Taką samą liczbę statuetek otrzymał film Janusza Majewskiego
"Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy".
Nagrodzeni:
NAJLEPSZY FILM: "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej
(Pozostałe nominacje: "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" w reżyserii Janusza Majewskiego, "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej)
NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL TELEWIZYJNY: "Prokurator" w reżyserii Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy
(Pozostałe nominacje: "Dziewczyny ze Lwowa" w reżyserii Wojciecha Adamczyka, "Służby specjalne" w reżyserii Patryka Vegi)
NAJLEPSZY DOKUMENT: "Aktorka" w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej
(Pozostałe nominacje: "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, "Karski i władcy ludzkości" w reżyserii Sławomira Grunberga, "Nadejdą lepsze czasy" w reżyserii Hanny Polak, "Piano" w reżyserii Vity Marii Drygas)
NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI: "Młodość" w reżyserii Paolo Sorrentino
(Pozostałe nominacje: "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" w reżyserii Roy'a Anderssona, "Pan Turner" w reżyserii Mike'a Leigh)
NAJLEPSZA REŻYSERIA: Małgorzata Szumowska za reżyserię filmu "Body/Ciało"
(Pozostałe nominacje: Jerzy Skolimowski za reżyserię filmu "11 minut", Magnus von Horn za reżyserię filmu "Intruz")
NAJLEPSZY SCENARIUSZ: Kinga Dębska za scenariusz filmu "Moje córki krowy"
(Pozostałe nominacje: Jerzy Skolimowski za scenariusz filmu "11 minut", Michał Englert i Małgorzata Szumowska za scenariusz filmu "Body/Ciało")
NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Arkadiusz Tomiak za zdjęcia do filmu "Karbala"
(Pozostałe nominacje: Arkadiusz Tomiak za zdjęcia do filmu "Fotograf", Marcin Koszałka za zdjęcia do filmu "Czerwony pająk", Michał Englert za zdjęcia do filmu "Body/Ciało")
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: Jagna Janicka za scenografię do filmu "Hiszpanka"
(Pozostałe nominacje: Andrzej Haliński za scenografię do filmu "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", Marek Warszewski za scenografię do filmu "Karbala")
NAJLEPSZE KOSTIUMY: Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch za kostiumy do filmu "Hiszpanka"
(Pozostałe nominacje: Magdalena Biedrzycka za kostiumy do filmu "Czerwony pająk", Małgorzata Zacharska za kostiumy do filmu "Panie Dulskie")
NAJLEPSZA MUZYKA: Wojciech Karolak za muzykę do filmu "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy"
(Pozostałe nominacje: Maciej Zieliński za muzykę do filmu "Fotograf", Paweł Mykietyn za muzykę do filmu "11 minut")
NAJLEPSZY DŹWIĘK: Krzysztof Jastrząb i Mateusz Irisik za dźwięk do filmu "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy"
(Pozostałe nominacje: Marcin Kasiński, Kacper Habisiak i Marcin Jachyra za dźwięk do filmu "Body/Ciało", Marek Wronko za dźwięk do filmu "Panie Dulskie", Maria Chilarecka i Marcin Lenarczyk za dźwięk do filmu "Córki dancingu")
NAJLEPSZY MONTAŻ: Agnieszka Glińska za montaż filmu "11 minut"
(Pozostałe nominacje: Bartosz Karczyński za montaż filmu "Moje córki krowy", Michał Czarnecki za montaż filmu "Karbala")
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA: Maja Ostaszewska za rolę w filmie "Body/Ciało"
(Pozostałe nominacje: Agata Kulesza za rolę w filmie "Moje córki krowy", Gabriela Muskała za rolę w filmie "Moje córki krowy")
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA: Janusz Gajos za rolę w filmie "Body/Ciało"
(Pozostałe nominacje: Maciej Stuhr za rolę w filmie "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", Marian Dziędziel za rolę w filmie "Moje córki krowy")
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA: Wojciech Pszoniak za rolę w filmie "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy"
(Pozostałe nominacje: Adam Woronowicz za rolę w filmie "Demon", Marcin Dorociński za rolę w filmie "Moje córki krowy")
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA: Anna Dymna za rolę w filmie "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy"
(Pozostałe nominacje: Ewa Dałkowska za rolę w filmie "Body/Ciało", Kinga Preis za rolę w filmie "Córki dancingu")
ODKRYCIE ROKU: Agnieszka Smoczyńska za reżyserię filmu "Córki dancingu"
(Pozostali nominowani: Justyna Suwała za rolę w filmie "Body/Ciało", Magnus von Horn za reżyserię filmu "Intruz")
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej