Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

65-lecie łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych

19 grudnia 2014

Już za kilka dni, 29 grudnia Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi obchodzić będzie swoje 65. urodziny.

Ta najdłużej działająca instytucja filmowa w Łodzi i jedna z najstarszych w Polsce od lat czterdziestych ubiegłego wieku do dziś wyprodukowała około 5 tysięcy filmów dokumentalnych, przyrodniczych i fabularnych - w znacznej części zaliczanych do klasyki filmu polskiego.

Wielu wybitnych twórców, najczęściej absolwentów pobliskiej Szkoły Filmowej w Łodzi, właśnie w "Oświatówce" rozpoczynało swoje kariery zawodowe. Wśród nich wymienić można takie sławy jak: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Andrzej Barański, Grzegorz Królikiewicz, Włodzimierz Puchalski, Piotr Szulkin, Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Andrejew, Jacek Bławut, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, Maciej Drygas, Krzysztof Ptak, Zbigniew Rybczyński, Jerzy Matuszkiewicz, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki.

Wytwórnia Filmów Oświatowych przez dziesięciolecia była jednym z filarów polskiego przemysłu filmowego - szczególnie w zakresie filmu oświatowego, edukacyjnego, przyrodniczego i dokumentalnego. W jej pracy niebagatelną rolę odgrywała ogromna liczba pracowników filmu zajmujących się dźwiękiem, montażem, scenografią, charakteryzacją, obróbką taśmy, organizacją produkcji, transportem i wieloma innymi niezbędnymi czynnościami zwanymi umownie "pracą pomocniczo-twórczą". Stąd bez wahania można zaryzykować tezę, że większość osób związanych w minionych dziesięcioleciach z polską kinematografią miała w swoim zawodowym życiorysie dłuższy lub choćby epizodyczny kontakt z WFO.

Dzisiejsza Wytwórnia, choć nie tak rozbudowana i zasobna jak niegdyś, kontynuuje najlepsze tradycje "Oświatówki". Realizuje wartościowe filmy różnych gatunków, dba o zachowanie - między innymi dzięki programom digitalizacyjnym - i rozpowszechnianie cennych zbiorów archiwalnych, prowadzi działalność edukacyjną, organizuje co dwa lata w Łodzi prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego - największy przegląd filmów przyrodniczych w Polsce.

Z WFO współpracują tacy fachowcy jak Andrzej Barański, Mikołaj Haremski, Jerzy Bezkowski czy Roman Dębski - realizując nowe filmy dokumentalne i przyrodnicze. Najnowszą, ukończoną produkcją WFO jest średniometrażowy dokument historyczny "Internowani" w reżyserii Tomasza Świątkowskiego. Jako koproducent Wytwórnia uczestniczyła też w realizacji filmu dokumentalnego "Nie robić głupstw - Opowieści Filmowe Stanisława Janickiego" w reżyserii Krzysztofa Tusiewicza. Obecnie trwają prace przy postprodukcji filmu fabularnego "Niekoniecznie o Jędrzeju" w reżyserii Olgi Kałagate, którego WFO jest koproducentem i producentem wykonawczym. Przygotowywane są kolejne realizacje - w tym biograficznego filmu fabularnego o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim oraz dokumentalnego filmu przyrodniczego "Podwodne domy".

Ze względu na olbrzymi dorobek Wytwórni obchody jubileuszu są okazją do uhonorowania wielu zasłużonych filmowców. W programie znalazły się projekcje, pokaz filmu opowiadającego historię Wytwórni "w pigułce" oraz spotkanie dawnych i obecnych pracowników i współpracowników WFO, które ma dać punkt wyjścia do planowanego filmu dokumentalnego o historii WFO o roboczym tytule - "Ludzie Oświatówki".

W każdy piątek (do końca stycznia) w łódzkim kinie Polonia, reaktywowanym specjalnie na potrzeby jubileuszu, organizowane są pokazy retrospektywne twórców związanych z WFO. Codziennie natomiast w małej sali kina Polonia, nazywanej "Akwarium" oglądać można wybrane filmy z różnych okresów działalności wytwórni.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.