Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Spotkanie z okazji imienin Leona Niemczyka

7 kwietnia 2016
Kadr z filmu "Nóż w wodzie"

W tym roku mija 10. rocznica śmierci Leona Niemczyka, jednego z najznakomitszych polskich aktorów filmowych, nierozerwalnie związanego z Łodzią. Z tej okazji grupa przyjaciół Aktora chciałaby, aby obecny rok został w Łodzi ogłoszony Rokiem Leona Niemczyka. Autorzy propozycji zapraszają w najbliższy poniedziałek 11 kwietnia o godzinie 17.00 - w dniu imienin Aktora - na spotkanie przy Jego grobie na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej!

Publikujemy list inicjatorów spotkania.


LIST INTENCYJNY
skierowany do wszystkich, którym bliska jest idea uczczenia pamięci LEONA NIEMCZYKA

Aktor Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych, najpopularniejszych polskich aktorów filmowych w całej historii kinematografii polskiej. Jego filmowa kariera trwała nieprzerwanie od 1953 do 2006 roku, to jest przez 53 lata!
W tym czasie wystąpił w wielu ważnych filmach grając główne lub pierwszoplanowe role.
Należą do nich m.in.: Eroica, Pociąg, Baza ludzi umarłych, Krzyżacy, Nóż w wodzie, Ogniomistrz Kaleń, Rękopis znaleziony w Saragossie, Potop, Vabank, Odwet, Wielki Szu, Akademia pana Kleksa, Fucha, CK Dezerterzy, Księga wielkich życzeń, Po sezonie. Grał w popularnych serialach telewizyjnych, wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach teatru telewizji, a także w etiudach studentów szkoły filmowej, o ile pozwalał mu czas - nigdy nie odmawiał.
Był aktorem o międzynarodowej renomie. Grał w filmach niemieckich (przez 25 lat w NRD, RFN, Niemcy), bułgarskich, czechosłowackich, radzieckich, węgierskich, francuskich, norweskich, amerykańskich. Był aktorem, który ma na koncie najwięcej ról, od głównych po epizody. Historycy filmu naliczyli ich ponad 400.
Był również aktorem teatralnym, w 1953 roku związał się z Teatrem Powszechnym w Łodzi, w którego zespole pozostawał do 1979 roku. Zagrał w tym czasie w 38 spektaklach.

Urodził się 15.12.1923 r. w Warszawie, od 1953 r. mieszkał w Łodzi, której nigdy nie opuścił.
Zmarł 29.11.2006 r., jest pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.
Na ul. Piotrkowskiej w 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę.
Rada Miejska w Łodzi uhonorowała go w 1999 r. Nagrodą Miasta Łodzi.
W okolicach Parku Żródliska II - skwer między ul. Targową i Pl. Zwycięstwa (od strony Muzeum Kinematografii) został nazwanym "Skwerem Leona Niemczyka" - 15.12.2009.

Jak nietrudno policzyć w roku 2016 minie 10 lat od jego śmierci. Aktora, człowieka kina i teatru, łodzianina wiernego swojemu miastu.
Jest to doskonały moment dla przypomnienia jego postaci wszystkim jego fanom, miłośnikom dobrego kina. A także zaprezentowania go młodym widzom, którzy nie mieli szansy zobaczyć go na ekranie. Przypomnieć, wspomnieć, utrwalić pamięć dla wszystkich: dla nas tu i teraz, dla przyszłych pokoleń. Sprawić, by temu zawsze wiernemu Łodzi artyście Łódź odwzajemniła to uczucie w sposób godny jego talentu, jego wielkości i popularności.

Proponujemy rok 2016 w Łodzi ogłosić Rokiem Leona Niemczyka.
Za początek uznajemy 11 kwietnia - imieniny Leona, zakończenie - 15 grudnia - urodziny Leona.
W tym czasie mogą i powinny zostać podjęte różnorodne działania obejmujące:

  • przegląd filmów z udziałem Leona Niemczyka
  • odsłonięcie tablicy pamiątkowej na domu przy ul. Staszica 23, w którym mieszkał w Łodzi;
  • wykonanie muralu na wybranym, wskazanym obiekcie;
  • realizacja formy przestrzennej - Ławeczka Niemczyka;
  • koncert muzyki popularnej (filmowej) dedykowany Leonowi Niemczykowi;
  • spotkanie przyjaciół (partnerów, współpracowników);
  • konkurs sobowtórów;
  • wspomnienia teatralne
  • działania służące przypomnieniu i popularyzacji postaci

Przedstawione propozycje mają charakter otwarty. Ich realizacja będzie zależała od wielu czynników, przede wszystkim od zaangażowania się osób, instytucji, stowarzyszeń i organizacji, którym bliskie są zawarte w niej pomysły.
Z satysfakcją przyjmiemy nowe pomysły jak również pomoc i wsparcie w organizowaniu tych i innych.

Zapraszamy 11 kwietnia (poniedziałek) 2016 r. godz. 17.00 - w dniu imienin Leona - na spotkanie przy jego grobie na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej!

W imieniu grupy inicjatywnej:
Krystyna Zamysłowska - prezes Stowarzyszenia Filmowego KinoArt w Łodzi
Bohdan Dmochowski - dziennikarz "Expressu Ilustrowanego"
Jacek Gwizdała - producent filmowy
Mieczysław Kuźmicki - filmoznawca
Ramo Olejnik - kierownik planu
Mirosław Orzechowski - scenarzysta

Łódź, dnia 16 marca 2016 r.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.