Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GUCIO ZACZAROWANY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 09. 26
  • 39 min

Spektakl dla małych dzieci, z czytelną dramaturgią i prostym, szlachetnym przesłaniem, pięknie fotografowany w plenerze i z wdziękiem zagrany przez małych wykonawców. Autorka bajki, Zofia Urbanowska (1849-1939), dziennikarka i felietonistka, później nauczycielka, wreszcie znana na przełomie wieków pisarka, zyskała rzesze czytelniczek przede wszystkim dzięki typowo pozytywistycznej, tendencyjnej powieści "Księżniczka" (1886), która mimo niedostatków artystycznych cieszyła się olbrzymim powodzeniem. Uznanie zdobyła również powieść przygodowa "Róża bez kolców" (1903) i powieść dla młodszych dzieci "Gucio zaczarowany" (1884). W słowie wstępnym do jedynego powojennego wydania książeczki Czesław Miłosz z rozrzewnieniem wspomina ulubioną, dziecięcą lekturę.
Siedmioletni Gucio wiedzie beztroskie życie w sielskim, wiejskim dworku kochających rodziców. Jest dzieckiem niesfornym, nie chce się uczyć, dokucza starszej siostrze i guwernantce, strzela z procy do ptaków, muchom wyrywa skrzydełka i topi biedactwa w atramencie. Tata zamartwia się, że niepoprawny świszczypała nigdy nie wyrośnie na porządnego człowieka. Rozsierdziwszy ojca i dwóch potężnie zbudowanych służących, malec chciałby zmienić się w najmniejszą muszkę. Nieoczekiwanie Wróżka spełnia to życzenie, z góry uprzedzając, że życie muchy wcale nie jest takie łatwe. Oprócz skrzydełek zaczarowany Gucio dostaje od dobrej, mądrej Wróżki czerwoną czapeczkę - to znak dla innych zwierząt, że pod postacią owada kryje się człowiek - pokutnik, któremu nie wolno zrobić krzywdy. Świat widziany z pozycji owada wydaje się chłopcu nieprzyjazny i groźny. Najpierw wpada do nory kreta, któremu nieraz niszczył korytarze, później poznaje rodzinę wróbli, do których dla rozrywki strzelał z procy. Dowiaduje się, jak bardzo ludzie krzywdzą te stworzenia swoją bezmyślnością, okrucieństwem i stereotypowymi, fałszywymi opiniami na ich temat. Poznaje też swoją rówieśnicę Joasię, dawniej rozkapryszoną, leniwą, złośliwą dziewczynke, która odbywa podobną jak on pokutę pod postacią pracowitej pszczółki. Dobra Królowa pszczół gotowa jest wybaczyć przewinienia chłopcu, który po prostu nie rozumiał, że jego zabawy i psoty sprawiają innym ból. Jednak Wróżka jeszcze nie jest pewna, czy Gucio naprawdę zmądrzał i powróciwszy do realnego świata będzie postępował wedle zasady: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GUCIO ZACZAROWANY
AutorZofia Urbanowska
2024.03.01 00:35:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.