Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIELGRZYMI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2002. 01. 28
  • Barwny, 84 min

Marek Pruchniewski (ur. 1962) to stosunkowo nowe nazwisko w polskim życiu teatralnym. Z wykształcenia ekonomista, imał się różnych zajęć, zanim odniósł sukces jako dramaturg. Był sprzedawcą w salonie handlowo - wystawowym, wychowawcą w szkole dla dzieci upośledzonych umysłowo. Obecnie mieszka we wsi Krosinek koło Mosiny, pracuje w miejscowej bibliotece i...pisze coraz lepsze sztuki. Spod jego pióra wyszły już: "Paryż", "Mrok", "Kilka chwil", "Armia" (wystawiona w teatrze w Legnicy) oraz "Historia noża", która doczekała się nawet adaptacji telewizyjnej. Temat dramatu "Pielgrzymi" nęcił Pruchniewskiego od dawna. Inspiracją do napisania sztuki stała się autentyczna historia opowiedziana pisarzowi przez przyjaciół. W jednym z wywiadów Pruchniewski mówił: "Wiedziałem, że jest to dobry materiał na sztukę, ale upłynęło parę lat, zanim ona powstała. W 1999 roku byłem na premierze "Kordiana" w teatrze w Legnicy w reżyserii Pawła Kamzy. Tam spotkałem się z aktorami i dyrektorem teatru. Wcześniej spotkaliśmy się przy realizacji "Armii". I dyrektor Jacek Głomb zaproponował mi napisanie specjalnie dla niego sztuki. Idea była taka, że to ma być sztuka dla całego zespołu. Żeby w jednym spektaklu wystąpił cały zespół teatru. I żeby było współczesne, żeby działo się dzisiaj i teraz". W rezultacie powstali "Pielgrzymi". Reżyser spektaklu w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej poddał jednak tekst licznym przeróbkom i w rezultacie sztuka pojawiła się na afiszach pod tytułem "Wesele raz jeszcze". Telewizyjna inscenizacja Macieja Dejczera, podobnie jak i jej tytuł, jest znacznie bliższa oryginalnego tekstu Pruchniewskiego.
W pobliżu autokaru zbiera się grupa członków miejskiej parafii, mająca wyruszyć na kilkutygodniową pielgrzymkę do Rzymu. Organizatorzy planują także zwiedzenie innych słynnych sanktuariów Europy. Już na początku niepokój części pielgrzymów budzi stan techniczny autokaru. Jego właściciel bagatelizuje wszakże te obawy. Niestety, wkrótce autokar odmawia posłuszeństwa i pasażerowie muszą czekać długie godziny, by znów ruszyć w drogę. Taka sytuacja będzie się odtąd powtarzała wielokrotnie. I stanie się coraz bardziej uciążliwa ze względu na rosnące upały. Niebawem pojawiają się i inne kłopoty: fatalne warunki zakwaterowania w kolejnych zwiedzanych miastach, a także wzajemne animozje pomiędzy uczestnikami pielgrzymki. Coraz częściej na wierzch wypływają negatywne emocje, egoizm, złośliwość, obłuda, plotkarstwo, wścibstwo, a nawet podłość. Nad skłóconymi i podzielonymi pielgrzymami nie bardzo potrafią zapanować kierujący grupą duchowni. Tym bardziej że i oni mają swoje własne, wcale niebłahe problemy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIELGRZYMI
Dramat
AutorMarek Pruchniewski

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2002
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za montaż
2024.03.01 00:31:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.