Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1991
  • Premiera:
    1992. 04. 20
  • Barwny, 105 min

Przedwojenny wodewil wedle XIX-wiecznej farsy, z powodzeniem wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni przez Jerzego Gruzę (premiera w kwietniu 1991 r.). "Żołnierz królowej Madagaskaru" (1879) to najbardziej znana farsa autorstwa Stanisława Dobrzańskiego (1847-80) komediopisarza, tłumacza sztuk francuskich, aktora i reżysera znanego ze scen Krakowa, Poznania i rodzinnego Lwowa. W 1936r. tekst opracował na nowo Julian Tuwim i jego wodewilowa przeróbka zyskała niebywałą popularność. Zabawne dialogi, które wyszły spod pióra poety, Tadeusz Sygietyński okrasił muzyką i piosenkami, m.in. przebojami znanymi do dziś, jak "Słomiany wdowiec" czy "Małgorzatka". Wodewil w tej wersji był wielokrotnie wystawiany w teatrzykach ogródkowych i na różnych scenach, a do historii polskiego teatru wpisały się znakomite kreacje Miry Zimińskiej i Ludwika Sempolińskiego. Był też dwukrotnie filmowany, w 1939 r. z Michałem Zniczem i w 1957 r. z Tadeuszem Fijewskim w roli głównej. I nadal "Żołnierz królowej Madagaskaru" broni się jako żelazna pozycja polskiego repertuaru rozrywkowego - po dobrze przyjętym przez widzów i krytykę spektaklu Jerzego Gruzy grupa artystów warszawskich i szczecińskich pod wodzą Krzysztofa Kolbergera przygotowała nową inscenizację "wesołej przygody starowarszawskiej ze śpiewami i tańcami".
Imć pan Saturnin Mazurkiewicz z Radomia, prezes dbającej o czystość moralną "Lilii Radomskiej", wyrusza ze swym krnąbrnym synem Kaziem świeżo zbudowaną koleją do Warszawy. Na dworcu w "przodującym mieście prowincji" żegna go nobliwe i cnotliwe grono, przestrzegając przed niebezpieczeństwami czyhającymi w tej "sodomskiej Gomorze" (słynne "Bój się Boga, Mazurkiewicz"). Celem wyprawy mecenasa do syreniego grodu jest sfinalizowanie kontraktu małżeńskiego z panną Sabiną, rozpoetyzowaną dziewicą z typowo mieszczańskiej rodziny. Panienka wraz z matką, panią Lemięcką, bawi tymczasowo w domu państwa Mąckich, toteż zacny pan Saturnin mimo woli zostaje wciągnięty w gąszcz sercowo-rodzinnych kłopotów. W rezultacie trafia do siedliska najstraszliwszego zepsucia, jakim są kulisy teatrzyku "Arkadia", a zwłaszcza garderoba ponętnej szansonistki. Półnagie panienki ("jakie to dziewuszki, jakie mają nóżki") i sprytna kokietka Kamilla z rozkoszą popychają niezłomnego moralistę do zguby. Przerażony mecenas rozpaczliwie próbuje udowodnić trwałość swych zasad moralnych, ale jego cnota jest w coraz większym niebezpieczeństwie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU
AutorStanisław Dobrzański
AutorJulian Tuwim

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 00:41:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.