Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIZANTROP

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 05. 05
  • 114 min

Krzysztof Nazar, absolwent łódzkiej "Filmówki" (1981), poświęcił się reżyserii teatralnej. Dotychczas zrealizował 4 przedstawienia - wszystkie zauważone przez krytykę - w Starym Teatrze w Krakowie i Teatrze Nowym w Poznaniu (tu ostatnio "Mein Kampf" Taboriego). Ponadto - 7 spektakli dla Teatru TV, m.in. debiutanckie "manifestacyjnie telewizyjne" widowisko "Pieśń o miłości i śmierci Korneta Krzysztofa Rilke", "Pamiętnik Adama i Ewy" wg Twaina, "Polowanie na karaluchy" wg Głowackiego czy "Makbeta" Szekspira, z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej.
"Mizantropa" Moliera wystawił w 1993 w Starym Teatrze. Inscenizacja telewizyjna nie jest jednak prostą repliką tamtego przedstawienia. "Stworzenie spektaklu teatralnego, a wymyślenie widowiska podporządkowanego telewizyjnej kamerze wymaga zupełnie innej zabawy z wyobraźnią" - podkreślał w wywiadzie dla "Teatru". Oryginalna forma widowiska przypomina widzom, że teatr epoki Moliera to ruch, taniec, pantomima. Nawiązując do tamtej epoki, reżyser mówi we wstępie do programu: "Zamiast radości została nam gorzka wiedza, ciążąca mądrość, że nikt nie ma racji: ani Alcest w tragicznej walce ze światem, ale nie z sobą samym, ani Filint pogodzony ze światem, ale chyba nie do końca z sobą samym (...) To smutne i tragiczne, ale popatrzmy na to z dystansu, z perspektywy spokojnego zrozumienia, bo nie mamy gdzie uciec od nas samych - zbiorowa pustynia nie istnieje. "Mizantrop" powstał w 1666, gdy w życiu Moliera nazbierało się tak wiele goryczy, bólu i wściekłości. Musiało to znaleźć ujście w sztuce. Jego przeciwnicy poczynają sobie coraz śmielej, małżeństwo Moliera z piękną Armandą, otoczoną rojem fircyków, wchodzi w fazę ostrego kryzysu - rozmawiają ze sobą już tylko na scenie, on słowami Alcesta ona Celimeny. Oczywiście, Alcest nie jest wiernym wizerunkiem Moliera, a "Mizantrop" tragedią odzwierciedlającą dramatyzm ostatnich lat jego życia. Alcest jest postacią wzniosłą i żałosną zarazem, szlachetną i zabawną. Celimena i towarzystwo z jej salonu, które w oczy prawi bliźnim czułości, a za plecami obmawia i drwi - może oburzać, ale i bawić. Najbardziej osobista sztuka Moliera jest też dziełem najbardziej skomplikowanym, a "dwa wieki komentarzy i wykładów zaciemniły je jeszcze", jak zauważył francuski pisarz i krytyk, Jules Lemaitre. Ważne więc, co każdy z nas w niej odnajdzie dla siebie. Reżyser wykorzystał nie tradycyjny przekład wierszem Boya, lecz wolne tłumaczenie prozą Jana Kotta. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIZANTROP
Dramat
AutorMolier
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)

Patrz także:
schowaj

  • 1960
    Spektakl telewizyjny / Molier / Ludwik Rene
  • 1984
    Spektakl telewizyjny / Molier / Janusz Majewski
2024.03.01 00:40:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.