Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUDOWNA LAMPA ALADYNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 44 min

Telewizyjna wersja przedstawienia lalkowego, zrealizowanego w Teatrze Baj w Warszawie, w pomysłowej reżyserii Krzysztofa Niesiołowskiego, z oryginalną, wysmakowaną kolorystycznie scenografią Urszuli Kubicz-Fik, w wykonaniu doświadczonego zepołu aktorskiego tej sceny. Scenariusz powstał na motywach znanej baśni Bolesława Leśmiana, który podjął klasyczny wątek z "Księgi tysiąca i jednej nocy".
Rzecz dzieje się "w pewnym mieście wschodniego cesarstwa" - po wielu perypetiach Aladyn odzyskuje magiczną lampę, która spełnia wszystkie życzenia, zdobywa serce księżniczki Budur i żyją razem długo i szczęśliwie. Klasyczna intryga oparta na walce Dobra ze Złem niesie czytelne przesłanie moralne, ale oczywisty dydaktyzm baśni nie jest natrętny. Spektakl zrealizowany jest w technice "czarnego" teatru z elementami japońskiego bunraku. Wysokiej klasy animacja sprawia, że lalki "żyją" na ekranie, wydają się naturalne - opowiadają całą historię z prostotą, mają sympatyczne, szlachetne, wyraziste twarze, tylko oblicze czarownika wygląda przerażająco. O szczególnym klimacie widowiska w dużej mierze decyduje scenografia - prosta, wykorzystująca naturalne materiały (len, naczynia z ceramiki i mosiądzu). Ciemną kolorystykę rozjaśniają barwne akcenty - różnokolorowe owoce, kwiaty, kamienie, pastelowe skrzydła ważek. Oryginalny spektakl oswaja dzieci z konwencjami teatralnymi, uczy rozumienia symbolu, skrótu, umowności. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAŚŃ O ALADYNIE I O LAMPIE CUDOWNEJ
AutorBolesław Leśmian

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 00:36:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.