Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁONECZKO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 45 min

Dopiero w drugiej połowie lat 50. zaczęły pojawiać się na rynku wznowienia przedwojennych powieści dla dziewcząt, m.in. Buyno-Arctowej, Urbanowskiej, Górskiej. Towarzyszyła temu dyskusja, czy "falbankowa" literatura jeszcze jest komuś potrzebna. Padały też argumenty, że książki z wyraźnym adresem czytelniczym mogą być skutecznym instrumentem edukacji emocjonalnej i moralnej, zwłaszcza że mówiły o sprawach ważnych i zawsze aktualnych - rodzinie, w której wyrasta dziecko, atmosferze domu, gotowości opiekowania się kimś i poddawania się czyjejś troskliwości, o umiejętności wyrażania uczuć w kontaktach z innymi. Maria Buyno-Arctowa (1877-1952) podejmowała te tematy nie tylko w swoich książkach, jak "Wakacje w Zalesiu", "Kocia mama", "Słoneczko", lecz również na łamach tygodnika dla młodszych dzieci "Moje Pisemko", który redagowała przez długie lata.
Słoneczkiem nazywają małą Marysię wszyscy, których ujmuje jej życzliwość, wdzięk i dobroć. Po śmierci matki dziewczynka trafia do obcego, smutnego i nieprzyjaznego jej domu. Zdobywa życzliwość przybranej cioci, starej gospodyni Marty i małej Basi, która pierwsza obdarza promieniującą uśmiechem dziewczynkę mianem Słoneczka. Marysia ma wrodzony dar przydawania urody światu wokół siebie. Dzięki jej zabiegom ponure wnętrza stają się przytulne, zapuszczony park przemienia się w ogród rodzący warzywa i kwiaty. Słoneczko porusza serca ludzi smutnych, złych lub obojętnych. Julek, chłopiec z sąsiedztwa, i nawet Janek, początkowo niechętny "podrzutkowi", pomagają Marysi w jej różnych przedsięwzięciach. Jedynie Hanka, najstarsza z rodzeństwa, nie umie pogodzić się z myślą, że ktoś tak łatwo wkradł się w łaski ludzi z jej otoczenia, zwłaszcza że na tle miłej, schludnej, uczynnej dziewczynki ona sama wypada fatalnie. Na każdym kroku daje odczuć "tej obcej", jak bardzo jej nie znosi. Zazdrość i złość potęgują się, zmieniają się w nienawiść i agresję. Hanka podpala ukochane pamiątki Słoneczka, fotografie jej zmarłej matki, zdjęcia rodzinnego domu. Wybucha pożar, chłopcy w ostatniej chwili wynoszą ranną Marysię z płomieni. I dopiero ten tragiczny wypadek, a potem wielkoduszna postawa dziewczynki, która szczęśliwie wraca do zdrowia, zmuszają Hankę do przemyślenia swojego postępowania. Spektakl zrealizowany w naturalnych wnętrzach i malowniczych plenerach, z udziałem naturalnie grających dziecięcych wykonawców, akcentuje psychologiczną złożoność problemu bycia wśród ludzi, z nimi i dla nich. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SŁONECZKO
Powieść
AutorMaria Buyno-Arctowa
2024.03.01 00:36:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.