Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOLESŁAW MICIŃSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 41 min

Film przypomina postać Bolesława Micińskiego - eseisty i prozaika - którego twórczość, wysoko oceniana przez intelektualistów i krytyków, jest niemal zupełnie nie znana szerszemu gronu odbiorców. Bratanek pisarza Tadeusza Micińskiego urodził się w 1911 roku w rodzinie ziemiańskiej. Dzieciństwo spędził początkowo na Podolu, potem w Bydgoszczy i Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim - historię sztuki i filozofię. Już w czasie studiów, w 1932 roku, zaczął współpracę z działem recenzji literackich i teatralnych czasopisma "Zet". W 1935 roku związał się z tygodnikiem "Prosto z mostu", a jednocześnie pisywał do "Pionu", "Ateneum" i "Verbum". W 1937 roku zakończył studia filozoficzne napisaną pod kierunkiem Władysława Tatarkiewicza pracą magisterską o deformacji rzeczywistości w dziele literackim. W tym samym roku wyjechał na stypendium do Francji, by przygotować się do pracy doktorskiej. Miał ją poświęcić francuskiemu hegliście Wiktorowi Cousinoy. Ostatecznie jednak napisał o nim świetny esej "Dyliżans filozoficzny". Po powrocie do kraju Bolesław Miciński zerwał współpracę z "Prosto z mostu", objął stanowisko kierownika działu prozy w Polskim Radiu, uczył też filozofii w warszawskich gimnazjach. Wkrótce został asystentem Władysława Tatarkiewicza na Wydziale Filozofii UW. We wrześniu 1939 roku ponownie wyjechał do Francji. Jesienią następnego roku zapadł na gruźlicę. Udał się więc do Grenoble, gdzie znajdował się założony przez PCK dom pracy twórczej dla polskich emigrantów. Odmówiono mu jednak schronienia. Zamieszkał w pobliskim Laffrey, gdzie zmarł przedwcześnie w maju 1934 roku. Pozostawił po sobie debiutancki tomik poetycki "Chleb z Getsemane", przede wszystkim zaś eseje "Podróże do piekieł", wspomniany "Dyliżans filozoficzny", "Portret Kanta", "Trzy eseje o wojnie", "List do Francesca, obywatela rzymskiego" i "Uwagi o polityce". Ich ostrze wymierzał zawsze przeciw systemom totalnym - komunizmowi i faszyzmowi. Film przedstawia poszczególne okresy życia Bolesława Micińskiego, jego poglądy, postawę, najważniejsze eseje oraz losy jego spuścizny. O pisarzu mówią m.in.: Jan Błoński, Tomasz Burek, Czesław Miłosz, córka Anna, Alfred Łaszowski, Kazimierz Koźniewski, Jacek Bartyzel, Jacek Łukasiewicz, Paweł Lisicki. Uzupełnieniem ich krótkich, dynamicznie montowanych wypowiedzi są archiwalia filmowe, ikonografia ze zbiorów Haliny Kenarowej i Anny Micińskiej, zdjęcia kręcone w miejscach pobytu pisarza oraz lektura fragmentów jego tekstów. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:15:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.