Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LWY WESTERPLATTE 1989-96

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Reportaż historyczny
  • Czarno-biały (negatyw: Kodak), 39 min

Ten człowiek chyba w wojsku nie służył - zżyma się starzec na poetę, który poległym bohaterom z Westerplatte kazał iść do nieba czwórkami. - Jak nie ma pełnych czterech czwórek, a tyle nas przecież nie zginęło, to wojsko maszeruje dwójkami! "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" Gałczyńskiego recytowano w ciągu minionego półwiecza niezliczoną ilość razy. Na hucznych, odprawianych z pompą, werblami i paradami ceremoniach państwowych, na obowiązkowych akademiach z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Zrodzona jeszcze we wrześniu 1939 i utrwalona w wierszu legenda obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Gdańsku służyła - i służy nadal - ubieranym w zgodne z życzeniem dysponentów, podniosłe szaty celom propagandowym. Kiedyś mobilizacji społeczeństwa wobec bońskiego rewizjonizmu, ostatnio - pojednaniu. Przez lata czczono poległych herosów. O żywych starano się nie pamiętać. W pierwszych latach po wojnie sami weterani, jak wspominają, woleli nie przyznawać się do udziału w obronie. Wziętych do niewoli żołnierzy, jeńców stalagów traktowano, za przykładem płynącym ze Wschodu, co najmniej podejrzliwie. Później, już po "odwilży" nastał nie mniej bolesny dla bohaterów czas zapomnienia, obojętności, wręcz lekceważenia. Przesiedziałeś pod krzaczkiem na Westerplatte siedem dni, a teraz się o rentę upominasz - drwił lekarz ze schorowanego człowieka. Podobnie traktowani byli inni: w urzędach, zakładach pracy, administracjach mieszkań. Wegetowali w ponurych ruderach, klepali biedę, czekali na upragnioną chwilę docenienia, poszanowania, uhonorowania. Większość nie doczekała się, dla pozostałych czas sprawiedliwości przyszedł zbyt późno. Wypalili się w beznadziejnej walce z ciężkim losem, starością, chorobą. Zgorzknieli. Przyznane wreszcie krzyże Virtuti Militari nie cieszą już tak, jak mogłyby radować kiedyś. Darmowych przejazdów środkami publicznej lokomocji nie mają siły wykorzystać. Czasem tylko, gdy zdrowie pozwoli, wybierają się na pogrzeb kolejnego współtowarzysza broni. Na Westerplatte poległo piętnastu żołnierzy spośród około dwustuosobowej obsady placówki. Większość zmarła po wojnie. Los niektórych jest nieznany. Niespełna czterdziestu ostatnich stoi u kresu życiowej drogi. Gdy odejdą, pozostanie już tylko legenda. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.