Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ILUZJONIŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 24 min

Urodził się we Lwowie w 1937 roku. Po wojnie los rzucił go na Śląsk. Ukończył szkołę budowlaną w Bytomiu, lecz tak naprawdę pasjonowało go kino. Udało mu się. Tadeusz Chrostek został pomocnikiem operatora w kinie "Bałtyk". To właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z iluzją: zobaczył poprzedzający seans występ głośnego wówczas iluzjonisty Kieresa. Następnego dnia, podczas kolejnego występu, z zapartym tchem podpatrywał za kulisami jego manipulacje. Spróbował powtórzyć to, co widział. Kupił też niemiecki podręcznik dla adeptów tej trudnej sztuki. Powiodło mu się. Wkrótce dostał się do zamkniętego klanu iluzjonistów. Z powodzeniem po raz pierwszy wystąpił na zabawie dla pracowników. Chciał przyjąć pseudonim artystyczny "Cornelli", ale zakazano mu tego ze względów cenzuralnych: brzmiał "zbyt zachodnio". Przybrał więc inny, lecz po pewnym czasie mógł już nazwać się tak, jak pragnął, i jako "Cornelli" znany jest do dziś. Na życie bohatera filmu, opowiadającego przed kamerą o swoich losach, jak na życie wszystkich rodaków, wpływały wydarzenia polityczne i atmosfera w kraju. Odczuwał to z perspektywy estrady - po stosunku władzy do wyciągających kwiaty z cylindrów i zapotrzebowaniu wśród widzów na tego rodzaju rozrywkę. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zapotrzebowanie na połykaczy ognia i iluzjonistów w jakiś sposób zależało od natężenia iluzji roztaczanych przez władze. Kiedy skończyła się ta druga, dla iluzjonistów we frakach przyszły ciężkie czasy. Tadeuszowi Chrostkowi "Cornellemu" i jego uczniowi, Janowi Sowińskiemu "Cornellemu Juniorowi", udało się przetrwać najgorsze i odnaleźć się w nowych warunkach. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.