Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WĘDRÓWKI ŚRÓDZIEMNOMORSKIE

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film turystyczno-krajoznawczy

Autorzy cyklu prezentują najpiękniejsze zakątki basenu Morza Śródziemnego - m.in. położone na jego wybrzeżach i wyspach sławne miasta starożytności. Większość z nich okres swej największej świetności przeżyła w dobie antyku, tak jak sycylijskie Syrakuzy - niegdyś jedno z najpotężniejszych miast - państw Wielkiej Grecji, dziś mające niewiele ponad sto tysięcy mieszkańców. W okresie tzw. wielkiej kolonizacji, między VIII i VI wiekiem p.n.e. i dalej, aż po wiek IV p.n.e., Grecy założyli wiele miast i osad poza macierzystym terytorium - na wybrzeżach Azji Mniejszej, nad Morzem Czarnym, na Półwyspie Apenińskim, u ujścia Rodanu, opanowali też wyspy Morza Egejskiego. Mianem Wielkiej Grecji określa się tereny Południowej Italii (aż po Kume) skolonizowane w starożytności przez Greków. Syrakuzy, Sybaris, Krotona, Tarent, Region, Kume - to tylko niektóre z rozkwitających wówczas miast. Okres ich największej świetności rozpoczął się w V wieku p.n.e. - wspaniale rozwijały się wówczas handel, nauka i sztuka. Do Wielkiej Grecji przybywali wybitni artyści, architekci, rzeźbiarze, uczeni i filozofowie. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WYPRAWA DO WIELKIEJ GRECJI (1)

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1997
  • 25 min

Wyprawa do Wielkiej Grecji rozpocznie się w okolicach dzisiejszego Neapolu. Podziwiać tu można zabytki architektury doryckiej. W Pestum, dawnej Posejdonii, zachowały się ruiny świątyń Posejdona i Ateny oraz bazyliki - wszystkie utrzymane w najczystszym stylu doryckim, najsurowszym i najbardziej ascetycznym ze starogreckich porządków architektonicznych. Agrigento na Sycylii - starożytne miasto Akragas - założone zostało przez greckich kolonistów w VI wieku p.n.e. Pindar nazwał je niegdyś "najpiękniejszym miastem śmiertelnych". Dziś świadectwem dawnej świetności miasta są ruiny wspaniałych świątyń. Największym miastem Wielkiej Grecji były jednak Syrakuzy. Do dnia dzisiejszego zachowały się tu ruiny okazałej świątyni Apollina i malowni położonego teatru, zbudowanego w V wieku p.n.e. Często wystawiano w nim sztuki Ajschylosa, który przez pewien czas mieszkał w Syrakuzach. Mieszkańcem tego miasta był również Archimedes, jeden z najwybitniejszych uczonych starożytności. Zginął on w 212 roku p.n.e. podczas oblężenia miasta przez Rzymian. Archimedes dowodził ponoć obroną Syrakuz i zginął z rąk rzymskiego legionisty. Niektórzy uczeni uważają, że wraz z nim zginęła Wielka Grecja.

APOSTOŁA PAWŁA DROGA DO RZYMU (2)

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1997
  • 21 min

W pierwszym wieku naszej ery Rzym był stolicą potężnego imperium, a chrześcijaństwo dopiero co zaczynało się rozprzestrzeniać z dalekiej Palestyny - powstawały pierwsze gminy. Paweł z Tarsu, nawrócony prześladowca chrześcijan, gorliwy apostoł, po odbyciu trzeciej podróży misyjnej do Azji Mniejszej został uwięziony na dwa lata w Cezarei za głoszenie nauki Chrystusa. Jako obywatel rzymski postanowił odwołać się bezpośrednio do cesarza, musiano zatem przewieźć go do Rzymu. Podczas żeglugi przez Morze Śródziemne okręt rozbił się u wybrzeży Malty. Rozbitkowie dotarli do brzegów wyspy, gdzie zostali życzliwe przyjęci przez mieszkańców. Św. Paweł spędził na Malcie kilka tygodni - opis wydarzeń, jakie miały wówczas miejsce, zawarty jest w "Dziejach Apostolskich" św. Łukasza. Przez trzy miesiące Paweł z Tarsu mieszkał w dawnej stolicy wyspy - Mdinie i pobliskim Rabacie. Założył na Malcie pierwszą gminę chrześcijańską i osobiście chrzcił nowych wyznawców Jezusa. Pobyt świętego na wyspie przedłużył się do trzech miesięcy - do dziś zachowała się pamięć o dokonanych przez niego cudach. Uzdrowił rzymskiego namiestnika Publiusza i wielu innych cierpiących. Obecnie kościoły pod wezwaniem apostoła znaleźć można w każdej maltańskiej miejscowości - św. Paweł jest patronem wyspy. Po trzech miesiącach Paweł z Tarsu musiał opuścić Maltę - okręt aleksandryjski przewiózł go do Syrakuz. Tam również apostoł założył pierwszą gminę chrześcijańską. Z Syrakuz podróż wiodła przez Regium i Puetola, port w Kampanii. Stamtąd apostoł pieszo udał się do Rzymu. Prawdopodobnie w 67 roku został skazany na śmierć i ścięty. Wyrok wykonano poza murami miasta. Legenda głosi, że prowadzono go zakutego w kajdany drogą przez wielką bramę ostyjską, która od tamtej pory zwana jest Bramą św. Pawła. Autorzy filmu zapraszają na wędrówkę śladami św. Pawła. Przedstawiają miejsca, w których przebywał i związane z nim budowle, zabytki Malty, Syrakuz i Rzymu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Bohater
    Paweł z Tarsu (apostoł)
     

REJS NA MELITĘ (3)

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1997
  • 30 min

Melita, czyli "miodowa wyspa" , to dawna nazwa Malty, malowniczej wyspy Morza Śródziemnego, mającej niezwykle bogatą historię. Kolonizację Malty rozpoczęli Fenicjanie około 1000 roku p.n.e., a od VIII wieku p.n.e. stała się ona obiektem rywalizacji kolonii greckich i fenickich. W V wieku p.n.e. stała się posiadłością Kartaginy, około 218 roku p.n.e podbili ją Rzymianie. Około 60 roku n.e. na Malcie przebywał św. Paweł z Tarsu, który założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. W IX wieku Maltę podbili Arabowie, a w 1091 roku Normanowie - odtąd dzieliła losy Sycylii. W 1530 roku cesarz Karol V nadał Maltę joannitom, później zwanym kawalerami maltańskimi, którzy walczyli z piratami z Afryki Północnej. W 1565 roku joannitom i ofiarnie wspierającej ich w walce ludności udało się odeprzeć atak floty tureckiej. W 1798 Maltę opanowały wojska Napoleona Bonapartego - ludność nie chciała się jednak zgodzić na francuską okupację. Ostatecznie w Traktacie Paryskim Malta przyznana została Wielkiej Brytanii, dla której stała się główną bazą morską na Morzu Śródziemnym. W czasie II wojny światowej Maltańczycy odparli zmasowane ataki wojsk niemiecko-włoskich - to zwycięstwo, wraz z pamiętnym tryumfem nad Turkami w XVI wieku, przyniosły wyspie miano niepokonanej. W 1964 roku Malta proklamowała niepodległość. Dziś na 320 kilometrach kwadratowych żyje ponad 350 tysięcy mieszkańców - Malta jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata. Większość tutejszych miast i miasteczek położona jest na wybrzeżu, chociaż pierwsza stolica wyspy, Mdina, i sąsiedni Rabat wzniesione zostały z dala od morza. Obecnie stolicą Malty jest Valetta, centrum kulturalne, naukowe i przemysłowe tego minipaństwa. Pomimo niewielkich rozmarów Malta to kraj niezmiernie atrakcyjny dla turystów. Można tu podziwiać zabytki pochodzące z różnych okresów i podążać śladami wielu znanych postaci z historii. Autorzy filmu zapraszają na podróż po Malcie i jej najpiękniejszych zakątkach.

2024.03.01 01:14:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.