Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SERCE CHOPINA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Austria
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 55 min

Film opowiada historię serca Chopina - jego drogę do Polski i tragiczne losy w czasie Powstania Warszawskiego. W programie znajdą się fragmenty listów, poezji i utworów znakomitego kompozytora. "Gdzie skarb twój, tam serce twoje" - na łożu śmierci Chopin wypowiedział swoje ostatnie życzenie, by jego serce znalazło się w Polsce, w ojczyźnie. Do Warszawy zostało przywiezione przez siostrę muzyka - Ludwikę Jędrzejewiczową i spoczęło w kościele św. Krzyża. 7 września 1944 roku Niemcy plądrowali świątynię i wykradli serce. Jednak główny dowódca faszystowskich wojsk, bezlitośnie niszczący opór warszawskich powstańców, o dziwo, przekazał relikwię arcybiskupowi Antoniemu Szlagowskiemu. Początkowo urnę z sercem arcybiskup umieścił w swojej prywatnej kaplicy w Milanówku, ukrywał ją także w mieszkaniach prywatnych osób, które często nie działy, co przechowują. Z czasem urna powróciła na plebanię i znajdowała się tam do 17 października 1945 roku - 96. rocznicy śmierci wielkiego Fryderyka. Tego dnia jego serce uroczyście powróciło do warszawskiego kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Ze wspomnień Bronisława Sydowa - krytyka muzycznego i chopinologa: "urna składa się z zewnętrznej skrzynki dębowej, w której znajduje się druga skrzynka - mahoniowa. W wieko jest wpuszczona srebrna blaszka w formie serca z napisem wyrytym, zawierającym daty urodzenia i zgonu Fryderyka Chopina. Wewnątrz tej skrzynki znajduje się słój kryształowy, hermetycznie zamknięty, w którym w przezroczystym alkoholu znajduje się doskonale zachowane serce Chopina. Rzuca się w oczy wielkość serca: jak na postać średniego wzrostu jest ono niepomiernie wielkie." [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:13:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.