Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RACHUNEK SZCZĘŚCIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 74 min

Bohaterką dokumentu Ireneusza Dobrowolskiego jest ocalała z obozu zagłady Auschwitz wybitna pianistka Stella Czajkowska, która po wojnie zamieszkała w Szwecji. Przez całe życie Stelli towarzyszył szczęśliwy przypadek. Jej losy są punktem wyjścia do refleksji nad rolą przypadku, szczęścia, zbiegów okoliczności w przebiegu zdarzeń, które determinują życie człowieka.
Stella Czajkowska urodziła się w 1924 roku w Polsce w rodzinie żydowskiej. Bohaterka wspomina dzieciństwo spędzone w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie uczęszczała do niemieckiego konserwatorium i polskiej szkoły. Stella Czajkowska opowiada, że zakochana wówczas w muzyce, nie dostrzegała rozwijającego się nazizmu. W czasie wojny wraz z rodziną trafiła do getta w Łodzi. W sierpniu 1944 roku po jego likwidacji została przetransportowana do Auschwitz. Prosto z rampy trafiła do komory gazowej. Prawdopodobnie chwilowy brak cyklonu B sprawił, że przeżyła. Po wyzwoleniu ukończyła aspiranturę w klasie fortepianu prof. Ekiera w warszawskim konserwatorium i wyjechała do Szwecji. W Goeteborgu Stella Czajkowska została profesorem uniwersytetu, a w całej Szwecji wygłaszała wykłady na temat Holokaustu, często połączone z recitalami. W jednym z takich spotkań uczestniczył Szwed Anders Hoegstroem, skazany później przez sąd w Krakowie za nakłanianie do kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z obozu Auschwitz. Ten wątek jest także obecny w dokumencie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:48:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.