Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWORZEC

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 30 min

Stanisław Jasiński od wielu lat jeździ po kraju, fotografując i opisując "zmierzch epoki pary" na polskich kolejach. Utrwala na kliszy i kartkach papieru nieczynne linie i małe, zapomniane przez wszystkich stacje tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Zbiera opowieści miejscowych o tym, jak kiedyś funkcjonowały te linie kolejowe, jak bardzo ożywiały okolicę, stanowiąc najważniejszy i często jedyny kontakt ze światem. Stacje zapewniały ludziom pracę na miejscu i możliwość dojazdów do pracy czy szkoły w innych ośrodkach, dawały poczucie przynależności do większej społeczności, były źródłem prestiżu i dumy. Dziś w wielu takich miejscach tory rozebrano lub porosły je chwasty, a dawny personel stacji i załogi pociągów z nostalgią wspominają czasy, gdy parę razy dziennie zatrzymywały się tam składy wagonów ciągnionych przez sapiące lokomotywy.
Szczególnie dużo takich opuszczonych stacji znaleźć można na Mazurach i w Bieszczadach. Pustoszeją tamtejsze miasteczka i wsie, a wraz z nimi również miejscowe stacje kolejowe. Nierentowne linie się likwiduje i zamiast romantycznego pociągu pojawia się prozaiczny pekaes. Tak jest np. w Węgorzewie czy w Kruklankach. Dworcowe budynki często popadają w ruinę. W najlepszym przypadku mieszkają w nich rodziny dawnych pracowników kolei, ale ich los bywa niepewny. Z powodu absurdalnych przepisów lub bezduszności urzędników lokatorzy w wielu przypadkach nie mogą bowiem wykupić domów na własność i żyją w nich z dnia na dzień. Jeszcze gorzej, gdy zostają siłą wykwaterowani, a później z bólem obserwują postępującą degrengoladę swych niedawnych domostw.
"Każdy z nas ma swój dworzec główny gdzieś w świecie. Jeden z dworców zawsze jest dla nas tym najważniejszym, do którego chcemy wracać choćby z najdalszej podróży. Tym bardziej przykro, jeśli po powrocie okazuje się, że na miejscu już nic nie zostało".
Na taki scenariusz nie zgadza się jednak grupka byłych kolejarzy z Węgorzewa. Dbają o budynek stacji, odszykowali parę wagonów. Najtrudniej im będzie poradzić sobie z lokomotywą, ale węgorzewscy pasjonaci kolei nie zniechęcają się. Głęboko wierzą, że na tamtejszą stację tak jak kiedyś zaczną znów wjeżdżać pociągi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:43:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.