Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONKWISTADOR PO POLSKU. KRZYSZTOF ARCISZEWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Brazylia
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 50 min

Krzysztof Arciszewski to postać barwna i mało w Polsce znana, choć był pierwszym, a może i jedynym polskim konkwistadorem. Ten marynarz, obieżyświat, podróżnik i zawodowy żołnierz urodzony w 1592 r. w Rogalinie na Wielkopolsce w ariańskiej rodzinie szlacheckiej, a zmarły w 1656 r. niedaleko Gdańska, był typem sienkiewiczowskiego Kmicica. Za mord, którym w młodości "wymierzył sprawiedliwość" prawnikowi rodziny, skazany został na banicję. W Holandii uczył się inżynierii wojskowej i stał się wybitnym specjalistą od budowy fortyfikacji. Odznaczył się męstwem w bitwach wojny trzydziestoletniej. W 1629 r. w służbie holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej popłynął na podbój Brazylii, gdzie walczył z Hiszpanami i Portugalczykami. Mianowany generałem, a następnie admirałem, wsławił się zdobyciem twierdzy Arrayal i Porto Calvo oraz oblężeniem portu Nazareth. Uwieńczeniem wojennych przygód Arciszewskiego w Brazylii był medal "Przyjmij laur zwycięski" wybity w Holandii na jego cześć. Arciszewski był ciekawą osobowością, pisał wiersze, miał talent narracyjny - w archiwum w Hadze znajdują się setki listów i raportów, w których m.in. w barwny sposób opisywał życie Indian Tapuya - ludożerców, których oddziały wspomagały w walce wojska holenderskie. Ponieważ wkrótce plemiona te uległy całkowitej zagładzie, opisy Arciszewskiego stanowią unikatowy i cenny materiał dla europejskich uczonych. Niepokorny i prawy, krytykując korupcję i złe zarządzanie kolonią brazylijską, naraził się możnemu gubernatorowi Maurycemu von Nassau-Siegen. Konflikt z nim skończył się dla Arciszewskiego niechlubną dymisją i powrotem do Holandii, gdzie pozbawiony środków do życia, przez kilka lat domagał się od władz kompanii oczyszczenia swojego imienia. Zrehabilitowany m.in. dzięki wstawiennictwu króla polskiego Władysława IV, stary żołnierz wrócił do Polski. Budował mosty i fortyfikacje, walczył z wojskami Chmielnickiego, bronił Lwowa, fortyfikował Zbaraż i swymi zasługami w dojrzałym wieku odpokutował grzechy młodości. Film Doroty Latour i Jerzego Paczka, zrealizowany w Polsce, Niemczech, Holandii i Brazylii, jest bogato ilustrowany XVII-wiecznymi rycinami, wśród których na szczególną uwagę zasługuje niezwykły zbiór barwnych rycin wykonanych przez ówczesnych malarzy holenderskich sprowadzonych do Brazylii przez Maurycego von Nassau-Siegen. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:39:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.